16.9° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Steaua a fost bătută crunt, în faţa a 50.000 de suporteri

Replica API 23 noiembrie 2012 | 00:00 106

Au reuşit să înscrie totuşi golul de onoare!

Steaua a fost umilită de Stuttgart în meciul de pe teren propriu din Europa League, nemţii câştigând partida cu 5-1, după ce la pauză conduceau deja cu 4-0. Singurul gol al steliştilor a fost marcat de Mihai Costea pe final, pentru a mai spăla ruşinea unui măcel de proporţii. Soarta calificării steliste în primăvara europeană depinde de ultimul meci, cel cu Copenhaga. În faţa a peste 50.000 de spectatori veniţi pe Arena Naţională pentru a vedea o nouă victorie a favoriţilor lor, Steaua n-a avut prea mult de oferit. Stuttgart a deschis scorul în minutul 6, prin Serdar Tasci, în urma unei lovituri de colţ, pentru ca Harnik să ducă scorul la 2-0 după ce Tătăruşanu a gafat incredibil la o centrare din lovitură liberă de pe stânga a oaspeţilor. De la jumătatea primei reprize au intrat în scenă şi în lumina reflectoarelor şi japonezii lui Stuttgart. Sakai a marcat pentru 3-0 în minutul 24, din pasa lui Okazaki, pentru ca după opt minute rolurile să se schimbe. Okazaki a înscris al patrulea gol german în urma unui contraatac şi a stabilit şi scorul la pauză. Steaua a trimis şi ea o dată mingea în plasa porţii adverse în prima repriză, dar golul nu a fost validat. Arbitrul grec a văzut un fault în atac la o fază în care Szukala a sărit în duel aerian cu portarul german. Nici 10 minute n-au trecut de la startul reprizei a doua şi Stuttgart avea deja 5-0 pe tabelă. O bâlbâiala generală în faţa porţii steliste a făcut ca mingea să sară cu şansă la Okazaki, iar acesta a trimis sec în poartă, deşi Tătăruşanu a atins mingea cu degetele. Tocmai când din Norvegia se anunţa că Molde a egalat pe Copenhaga şi Steaua este oricum calificată în primăvara europeană indiferent de scorul de la Bucureşti, trupa lui Reghecampf a primit o nouă lovitură. Gislanson a marcat pentru Copenhaga şi a amânat soarta calificării steliste. Golul de onoare al elevilor lui Reghecampf a venit abia în minutul 82, după o faza rapidă de atac a steliştilor. Adi Popa a pasat excelent la întâlnire pentru Mihai Costea, iar acesta a redus din diferenţă cu un şut pe jos la colţul din dreapta.

Sursă: onlinesport.ro