Anul XX Nr. 6736
20.8° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

SuperLiga: FCSB, primul eșec în actualul sezon

Virgil STOIAN 30 august 2023 | 00:00 710

FCSB a suferit luni primul eșec din actualul sezon al SuperLigii României. Formația antrenată de Elias Charalambous a pierdut disputa cu UTA Arad, scor 2-1.

SuperLiga: FCSB, primul esec in actualul sezon

UTA Arad, a doua victorie la rând în fața FCSB-ului

UTA Arad continuă să fie o nucă tare în duelurile cu FCSB.

Formația antrenată de Mircea Rednic a reușit să îi provoace vicecampioanei României primul eșec din acest sezon.

Roș-albaștrii au început excelent confruntarea de la Arad și au deschid scorul după doar 4 minute prin Florinel Coman.

Extrema oaspeților a primit o pasă bună de la Darius Olaru, a intrat în careu și a finalizat cu un șut cu piciorul stâng.

Câteva minute mai târziu, centralul Găman a dictat lovitură de la 11 metri pentru UTA după un henț al lui Pantea, iar Fabry l-a învins pe Târnovanu de la punctul cu var.

Situația s-a complicat pentru FCSB până la pauză, când Pantea a fost eliminat după un al doilea cartonaș galben, primit tot în urma unui henț.

În a doua repriză, gazdele au preluat conducerea în minutul 60 al partidei, când Cooper l-a învins pe Târnovanu cu un șut din careu.

Mai mult decât atât, Florinel Coman a fost și el eliminat în minutul 83, lucru care a făcut imposibilă o potențială revenire a oaspeților.

Cu rezultatul acesta, UTA Arad a acumulat 7 puncte și a urcat pe locul 12, în timp ce FCSB rămâne prima în clasament, cu 15 puncte.