Anul XX Nr. 6715
12.6° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Surpriză la Australian Open: Elina Svitolina, eliminată de locul 61 WTA

Replica API 16 februarie 2021 | 00:00 1038

Elina Svitolina a părăsit surprinzător Grand Slam-ul de la Melbourne în optimi, favorita numărul cinci fiind eliminată de locul 61 din ierarhia mondială.

Svitolina a cedat în trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-3, meciul jucat contra sportivei Jessica Pegula (SUA - 61 WTA). Partida a durat o oră și 55 de minute.

Este prima victorie a sportivei care reprezintă SUA contra unei jucătoare din TOP 10 WTA.

De știut:

Pegula se află la doar a doua prezență pe tabloul principal al Grand Slamului de la Melbourne.

Cea mai bună performanță de până acum la un Grand Slam a fost prezența în turul trei de la US Open, ediția din 2020.

În sferturi, Pegula va da peste Jennifer Brady (SUA, favorită 22), scrie hotnews.ro.