Anul XX Nr. 6718
13.3° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Surpriză uriaşă: FC Voluntari a bătut Steaua cu 3-1!

Replica API 23 februarie 2016 | 00:05 146

FC Voluntari a produs surpriza începutului de an și a învins-o pe Steaua, 3-1, în ultimul meci din etapa a 25-a, potrivit gsp.ro. Roș-albaștrii au pierdut din nou pe terenul din "Ștefan cel Mare", cu același scor cu care fuseseră învinși și în derby de România.

Lipsită de cei cinci jucători împrumutați de la Steaua, Alcenat, Tudorie, Enceanu, Chitoșcă și Ștefănescu, FC Voluntari a jucat foarte bine și a profitat de șansele pe care le-a avut contra Stelei, provocând prima infrângere a roș-albaștrilor, în șase meciuri cu Reghecampf pe bancă.

Vlad Achim a deschis scorul în minutul 38, după un corner executat de Kone. Mijlocașul ilfovenilor a scăpat de marcajul lui Hamroun și a marcat cu o lovitură de cap, de la 6 metri.

Imediat după pauză, Reghe a mutat decisiv și l-a introdus pe Adi Popa în locul lui Bourceanu, iar mijlocașul de bandă a egalat scorul în minutul 48, după o acțiune personală.

După egalare, Steaua a continuat să pună presiune pe ilfoveni, dar fără să aibă mari ocazii. În ultimele minute ale partidei, Kone a ieșit în evidență și a adus victoria formației sale.

În minutul 89, Kone a marcat după o acțiune de 70 de metri, după ce a trecut fără nicio problemă de Pintilii și Tamaș și l-a învins pe Niță cu un șut de la 12 metri. Atacantul a mai punctat o dată în minutul 90+4, când a înscris cu un șut de la 10 metri, pe lângă Niță.

După acest eșec, Steaua se află pe locul 5, cu 43 de puncte, cu șapte mai puțin decât Astra și cu patru mai puțin decât Dinamo