18.4° Constanța Dum., 28 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6713
18.4° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Țara Galilor a învins Australia la rugby, într-un meci amical disputat pe Principality Stadium din Cardiff

Replica API 22 noiembrie 2021 | 23:23 745

Selecţionata de rugby a Ţării Galilor a învins la limită, cu scorul de 29-28 (la pauză 16-13), reprezentativa Australiei, într-un meci test disputat sâmbătă seara pe Principality Stadium din Cardiff, conform agerpres.

"Dragonii" s-au impus printr-o lovitură de penalitate reuşită în prelungirile reprizei secunde de Priestland (80+2), în condiţiile în care australienii au evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 15, după eliminarea lui Rob Valetini, care a văzut cartonaşul roşu după un atac periculos asupra unui adversar, scrie stiripesurse.ro

Aceasta este a doua victorie înregistrată de naţionala galeză în meciurile din această toamnă, după cea împotriva Fidji (38-23). Elevii selecţionerului Wayne Privac s-au înclinat în schimb în duelurile cu Noua Zeelandă (16-54) şi Africa de Sud (18-23).

În partida de sâmbătă, punctele Ţării Galilor au fost reuşite de Elias (23), Tompkins (48) - eseuri, Biggar - două transformări (23, 48), patru lovituri de penalitate (6, 16, 38, 66) şi Priestland - o lovitură de penalitate (80+2).

Pentru australieni au punctat Kellaway (3), White (61), Daugunu (71) - eseuri, 2 transformations - O'Connor - două transformări (3, 61), două lovituri de penalitate (19, 28) şi Beale - o lovitură de penalitate (78).