17.6° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
17.6° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Tenis: Americanul Maxime Cressy a câştigat primul său titlu în circuitul ATP, la Newport

Replica API 19 iulie 2022 | 16:38 662

Jucătorul american de tenis Maxime Cressy a câştigat primul său titlu ATP din carieră după ce l-a învins pe kazahul Aleksandr Bublik (42 ATP), favoritul nr. 3, duminică, în finala turneului pe iarbă de la Newport (SUA), dotat cu premii totale de 594.950 de dolari, informează AFP.

Maxime Cressy

Cressy (41 ATP), jucător născut în Franţa şi care a jucat pentru ţara natală până când a fost naturalizat american în 2018, a mai disputat două finale în acest sezon, pierzând în faţa lui Rafael Nadal la turneul de la Melbourne, în ianuarie, şi în faţa compatriotului său Taylor Fritz la Eastbourne, luna trecută, citează Agerpres.

La rândul său, Bublik a pierdut primele sale patru finale ATP înainte de a câştiga titlul la Montpellier, în februarie.

Cressy va urca pe locul 32 mondial începând de luni, cea mai bună clasare din cariera sa, în timp ce Bublik va urca şi el pe 39.