14.4° Constanța Lun., 29 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6714
14.4° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Tenis - Cupa Davis: Croaţia a făcut un pas spre sferturi de finală, Canada calificată

Replica API 19 septembrie 2022 | 00:00 656

Croaţia, finalista de anul trecut a Cupei Davis, a făcut un pas spre sferturile de finală după victoria de sâmbătă cu Argentina, în timp ce Canada a obţinut calificarea în ciuda înfrângerii în faţa Serbiei (1-2), informează AFP.

Învinsă clar în primul meci de Italia (0-3), Croaţia, chiar fără să conteze pe Marin Cilic (16 ATP), a reuşit al doilea succes consecutiv după victoria de joi cu Suedia (2-1), citează Agerpres.

A doua zi după victoria de prestigiu în faţa Spaniei conduse de noul număr unu mondial Carlos Alcaraz, Canada şi-a asigurat biletul pentru sferturi deşi a fost învinsă de Serbia.

Învingător vineri în faţa lui Alcaraz, Felix Augier-Aliassime (13 ATP) a adus victoria Canadei, dominându-l pe Miomir Kecmanovic (33 ATP), cu 6-3, 6-4. Canada este sigură că va termina Grupa B pe unul din primele două locuri.

Serbia mai are şanse foarte mici de calificare şi trebuie să spere că Spania va pierde duminică în faţa Coreei de Sud, care este deja eliminată.

În Grupa C, cele două calificate, Germania şi Australia, erau cunoscute încă de vineri, ele urmând să se întâlnească duminică pentru a stabili câştigătoarea grupei. Sâmbătă, în duelul ultimelor două clasate, Franţa a învins Belgia cu 2-1.

În Grupa D, Olanda, care nu era favorită, a încheiat pe primul loc după victoria de sâmbătă cu Statele Unite (2-1). Cele două echipe, neînvinse înaintea acestei partide, erau deja calificate, dar primul loc le permite olandezilor să spere că vor întâlni un adversar mai abordabil.

Rezultatele de sâmbătă

Grupa A, la Bologna

Croaţia - Argentina 3-0

Borna Gojo (Croaţia) - Sebastian Baez (Argentina) 6-1, 3-6, 6-3

Borna Coric (Croaţia) - Francisco Cerundolo (Argentina) 6-4, 7-6 (8/6)

Nikola Mektic (Croaţia)/Mate Pavic (Croaţia) - Maximo Gonzalez (Argentina)/Horacio Zeballos (Argentina) 6-2, 7-5

Grupa B, la Valencia:

Serbia - Canada 2-1

Laslo Djere (Serbia) - Gabriel Diallo (Canada) 6-2, 6-2

Felix Auger-Aliassime (Canada) - Miomir Kecmanovic (Serbia) 6-3, 6-4

Miomir Kecmanovic (Serbia)/Filip Krajinovic (Serbia) - Alexis Galarneau (Canada)/Vasek Pospisil (Canada) 2-1 (abandon)

Grupa C, la Hamburg:

Franţa - Belgia 2-1

Richard Gasquet (Franţa) - Michael Geerts (Belgia) 6-3, 6-3

David Goffin (Belgia) - Benjamin Bonzi (Franţa) 6-3, 5-7, 6-3

Nicolas Mahut (Franţa)/Arthur Rinderknech (Franţa) - Sander Gille (Belgia)/Joran Vliegen (Belgia) 6-3, 7-6 (8/6)

Grupa D, la Glasgow:

Olanda - Statele Unite 2-1

Tallon Griekspoor (Olanda) - Tommy Paul (SUA) 7-5, 7-6 (7/3)

Botic van de Zandschulp (Olanda) - Taylor Fritz (SUA) 6-4, 7-6 (7/3)

Rajeev Ram (SUA)/Jack Sock (SUA) - Wesley Koolhof (Olanda)/Matwé Middelkoop (Olanda) 4-6, 7-6 (7/3), 6-4

Primele două clasate în fiecare grupă se califică la faza finală a Cupei Davis, programată în luna noiembrie la Malaga (Spania).