16.1° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
16.1° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Tenis - Cupa Davis: Medvedev - Sunt mai fericit pentru echipă decât pentru mine însumi

Replica API 8 decembrie 2021 | 23:50 597

Tenismanul Daniil Medvedev, care nu a pierdut niciun set în ediţia 2021 a fazei finale a Cupei Davis, a declarat, după victoria cu Croaţia (2-0) din finala de la Madrid, că este fericit pentru echipa Rusiei, care şi-a trecut un al doilea succes major în palmares după ATP Cup din luna ianuarie, transmite AFP, citată de Agerpres.

Daniil Medvedev

''Cele două turnee au fost extraordinare. ATP Cup, pentru că a fost primul pe care l-am câştigat cu această echipă. Dar Cupa Davis este o competiţie istorică. Le găsesc pe ambele incredibile şi foarte importante. Sunt mai fericit pentru echipă decât pentru mine însumi. Avem o echipă uimitoare, o atmosferă uimitoare şi sunt fericit să fac parte din această echipă şi să pot aduce punctele de care avem nevoie. Au fost două săptămâni extraordinare, pentru că nu este niciodată uşor să vii aici la final de sezon. Au fost două dintre cele mai bune săptămâni din cariera mea'', a declarat Medvedev, nr. 2 mondial.

Rusia s-a impus în faţa Croaţiei cu 2-0 prin victoriile obţinute de Andrei Rublev (5 ATP), care l-a învins cu 6-4, 7-6 (5) pe Borna Gojo (279 ATP), respectiv Daniil Medvedev, care l-a întrecut în partida decisivă pe Marin Cilic (30 ATP) cu 7-6 (6), 6-2.

Aceasta a fost a treia Salatieră de Argint câştigată de Rusia, după cele din 2002 şi 2006, în vechiul format al competiţiei.

Aslan Karaţev, o revelaţie a sezonului în circuitul ATP, şi care a ajutat Rusia în proba de dublu, a adăugat: ''Este ceva special să câştigi Cupa Davis. Este ceva emoţionant, are mai multă istorie în spate decât ATP Cup. Sunt aşa de mândru''.

Andrei Rublev, care a a dus primul punct în finală, a vorbit despre presiunea meciului: ''Este adevărat, am simţit multă presiune, pentru că simţeam că eram pregătit să câştig acest meci. Pentru Daniil şi pentru mine cel mai important era să câştigăm partidele de simplu, pentru că la dublu ar fi fost foarte dificil pentru noi''.

Cu Mate Pavic şi Nikola Mektic, Croaţia se baza pe cei mai buni jucători de dublu din lume.

Fără miză, partida de dublu nu s-a mai disputat.