16.3° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
16.3° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Tenis: Daniil Medvedev, învins de Stefanos Tsitsipas şi eliminat de la Turneul Campionilor

A.F. 18 noiembrie 2022 | 00:00 247

Tenismanul rus Daniil Medvedev, câştigătorul Turneului Campionilor în 2020 şi finalist la ediţia de anul trecut, a fost eliminat în faza grupelor competiţiei de final de sezon din circuitul ATP, care are loc la Torino (Italia), după ce a fost învins în trei seturi, 6-3, 6-7 (11/13), 7-6 (7/1), de grecul Stefanos Tsitsipas, a doua sa înfrângere în tot atâtea meciuri disputate în Grupa Roşie.

Daniil Medvedev

Medvedev, fostul lider al clasamentului mondial, aflat în prezent pe locul 5 ATP, a pierdut prima sa partidă, luni, în faţa compatriotului său Andrei Rublev (nr. 7), citează Agerpres.

La rândul său, Stefanos Tsitsipas, actualul număr 3 mondial, care a cucerit trofeul la Turneul Campionilor în 2019, va încerca să obţină biletul pentru semifinale, vineri, în faţa lui Andrei Rublev.

Învingătorul acestei confruntări se va califica în careul de aşi, alături de sârbul Novak Djokovic, care l-a învins miercuri, cu 6-4, 6-1 pe Rublev, obţinând a doua sa victorie în Grupa Roşie, după cea din meciul de debut cu Tsitsipas (6-4, 7-6). Sârbul şi-a asigurat un loc în semifinale indiferent de rezultatul meciului de vineri împotriva lui Daniil Medvedev.

Vineri, la Pala Alpitour din Torino sunt programate ultimele partide din Grupa Verde: Rafael Nadal (Spania) - Casper Ruud (Norvegia) şi Taylor Fritz (SUA) - Felix Auger-Aliassime (Canada).

Ruud este calificat în penultimul act, în timp ce Nadal este deja eliminat după două înfrângeri. Fritz şi Auger-Aliassime îşi vor disputa al doilea bilet pentru semifinalele Turneului Campionilor.

Rafael Nadal (36 de ani), jucător cu 22 de trofee de Mare Şlem în palmares, nu a câştigat niciodată Turneul Campionilor, competiţie în care a disputat de două ori finala.

În urma eliminării lui Nadal, compatriotul său Carlos Alcaraz are asigurat fotoliul de lider al clasamentului ATP la sfârşitul anului 2022. În vârstă de 19 ani, Alcaraz este cel mai tânăr jucător din istoria tenisului care reuşeşte această performanţă.