13.8° Constanța Mie., 22 Mai 2024
Anul XX Nr. 6737
13.8° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Tenis: Gabriela Ruse şi Miriam Bulgaru, învinse în turul secund al calificărilor la Roland Garros

A.F. 25 mai 2023 | 00:00 733

Jucătoarele române de tenis Elena Gabriela Ruse şi Miriam Bulgaru au fost învinse, miercuri, în runda a doua a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Tenis: Gabriela Ruse si Miriam Bulgaru, invinse in turul secund al calificarilor la Roland GarrosElena Gabriela Ruse

Ruse (25 ani, 152 WTA), care în primul tur a trecut de conaţionala Jaqueline Cristian (24 ani, 159 WTA) cu 6-3, 6-4, a fost întrecută de belgianca Greet Minnen (25 ani, 136 WTA), cu 6-4, 6-1, după o oră şi 23 de minute.

Românca a fost superioară la loviturile direct câştigătoare, cu 27-9, dar a şi comis mai multe erori neforţate, 36-10.

Scorul meciurilor directe dintre ele era egal, 1-1. Minnen s-a impus cu 6-4, 6-1 în 2019 în finala turneului ITF de la Yokohama, iar Ruse a câştigat în 2021 în primul tur la Zagreb (ITF), cu 6-3, 6-1, scrie Agerpres.

Miriam Bulgaru (24 ani, 230 WTA) a fost învinsă de jucătoarea americană Kayla Day (23 ani, 137 WTA) cu 6-4, 6-1, după o oră şi 39 de minute. Românca a avut mai multe lovituri direct câştigătoare, 28-21, dar şi mai multe erori neprovocate, 36-11.

Ruse şi Bulgaru au rămas cu câte 22.000 de euro şi 20 de puncte WTA.

România va avea patru reprezentante direct pe tabloul principal de simplu, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan şi Patricia Ţig.