1.4° Constanța Mar., 19 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6673
1.4° Constanța Marți, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

Tenis: Kazaha Elena Rîbakina va fi adversara Simonei Halep în semifinale la Wimbledon

Replica API 6 iulie 2022 | 00:00 1194

Jucătoarea kazahă de tenis Elena Rîbakina va fi adversara româncei Simona Halep în semifinalele turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o miercuri pe australianca Ajla Tomljanovic în trei seturi, 4-6, 6-2, 6-3.

Elena Rîbakina

Elena Rîbakina locul 23 WTA, cap de serie numărul 17, s-a impus după o oră şi 53 de minute în duelul cu Ajla Tomljanovic, locul 44 WTA. Rîbakina, care are 23 de ani, este prima jucătoare din Kazahstan care atinge semifinalele unui turneu de Mare Şlem, notează Reuters.

În primul sfert de finală ale zilei, Simona Halep a trecut de americanca Amanda Anisimova cu 6-2, 6-4, citează Agerpres.

Simona Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, a obţinut victoria în 63 de minute şi va juca a treia oară în semifinale la All England Club, după 2014 şi 2019.

Campioană la Londra în 2019, Simona Halep, care în 2021 nu a participat la Wimbledon, fiind accidentată (ediţia din 2020 a fost anulată), a ajuns astfel la 12 victorii consecutive la Grand Slam-ul pe iarbă.

Anisimova, în vârstă de 20 ani, este locul 25 WTA.

La începutul lui septembrie, Halep s-a calificat în optimi de finală la US Open după o victorie în trei seturi, 7-6 (13/11), 4-6, 6-3, în meciul cu Rîbakina. Halep şi Rîbakina se mai întâlniseră până atunci de două ori în circuitul profesionist, fiecare având o victorie. Rîbakina a câştigat prin abandonul Simonei, la scorul de 5-4 pentru kazahă, în 2019, în optimile turneului de la Wuhan. Halep s-a impus în 2020, în finala de la Dubai, cu 3-6, 6-3, 7-6 (5).