Anul XX Nr. 6719
12.6° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Tenis: Novak Djokovic, calificat la mare luptă în sferturi la Belgrad

Replica API 22 aprilie 2022 | 00:00 278

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, s-a calificat la mare luptă în sferturile de finală ale turneului ATP 250 de la Belgrad, dotat cu premii totale de 534.555 de euro, după ce l-a învins pe conaţionalul Laslo Djere (50 ATP), cu 2-6, 7-6 (8/6), 7-6 (7/4).

Novak Djokovic

Djokovic, campion la Belgrad în două rânduri (2009, 2011), a avut nevoie de trei ore şi 21 de minute pentru a obţine victoria, una împotriva cursului jocului.

''Djere a fost jucătorul mai bun azi, a controlat meciul, a atacat, eu nu am simţit bine jocul meu, am făcut un joc slab la serviciu'', a declarat Djokovic la final, citează Agerpres.

Liderul mondial a afirmat că este totuşi satisfăcut de felul în care a reuşit să reziste fizic: ''Este o diferenţă pozitivă faţă de Monte Carlo, unde nu am fost în măsură să joc setul al treilea''. Djokovic a fost învins în primul său meci pe zgură din acest an, săptămâna trecută, în Principat, în faţa spaniolului Alejandro Davidovich Fokina, care a jucat apoi finala.

Djokovic şi-a exprimat speranţa că va reuşi să îşi îmbunătăţească jocul pentru a fi în cea mai bună formă la Roland Garros.

''Pentru zgură e nevoie de mai mult timp petrecut pe teren, la antrenamente şi meciuri. Sper că voi juca mai multe meciuri decât la Monte Carlo'', a comentat el.

În sferturile de finală la Belgrad, Djokovic va înfrunta un alt sârb, pe Miomir Kecmanovic, care este într-o formă foarte bună şi a dispus miercuri de John Millman, cu 6-4, 7-6 (5). Kecmanovic a atins sferturile de finală, atât la Indian Wells, cât şi la Miami.