14.4° ConstanÈ›a Mar., 30 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6715
14.4° ConstanÈ›a MarÈ›i, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Tenis: Patricia Ţig a revenit după mai bine de un an şi a câştigat ambele titluri la Varna

Replica API 19 septembrie 2022 | 00:00 706

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig a revenit în competiţie după o pauză de mai bine de 14 luni şi a câştigat ambele titluri, la simplu şi dublu, în turneul ITF de la Varna (Bulgaria), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari.

Patricia Ţig

Ţig, care nu mai jucase de la finalul lunii iunie 2021, când era învinsă în primul tur la Wimbledon de rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-0, 3-6, 6-3, a dispus, duminică, în finala de simplu de la Varna de croata Lucija Ciric Bagaric, cu 6-1, 6-0, scrie Agerpres.

În finala de dublu, desfăşurată sâmbătă, Ţig şi Maria Toma au trecut de principalele favorite, Melis Sezer (Turcia)/Iulia Stamatova (Bulgaria), cu 6-4, 6-4.

O altă româncă a câştigat duminică un turneu ITF, Karola Patricia Bejenaru, la Melilla (Spania), după 7-5, 6-1 în finala cu americanca Amy Zhu.

Aceasta este primul titlu la simplu cucerit de Bejenaru (25 ani, 768 WTA), care are însă zece titluri ITF la dublu, ultimul câştigat vineri chiar alături de Amy Zhu, la Melilla.