15.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
15.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Tenis - Turneul Campionilor: Nadal, foarte aproape de eliminare după ce a fost învins de Auger-Aliassime

A.F. 16 noiembrie 2022 | 00:00 329

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 2 mondial, este foarte aproape să fie eliminat de la Turneul Campionilor, unde a suferit marţi a doua înfrângere în tot atâtea meciuri, în faţa canadianului Felix Auger-Aliassime (6 ATP), 6-3, 6-4.

Învins duminică în primul său meci de americanul Taylor Fritz (9 ATP), tot în două seturi, Nadal mai poate spera să ajungă în semifinale, dar va avea nevoie de un concurs de circumstanţe favorabile, inclusiv o victorie joi împotriva norvegianului Casper Ruud (4 ATP), scrie Agerpres.

Nadal, în vârstă de 36 de ani, este principalul favorit la Turneul Campionilor, organizat la Torino. Campionul iberic, cu 22 de trofee de Mare Şlem în palmares, nu a câştigat niciodată Turneul Campionilor, în care a disputat de două ori finala.

În celălalt meci de marţi din Grupa Verde, Casper Ruud va primi replica lui Taylor Fritz.