Anul XX Nr. 6734
11.4° Constanța Duminică, 19 Mai 2024 Anul XX Nr. 6734

Tottenham a revenit în fotoliul de lider în campionatul Angliei

Victor ROTARU 24 octombrie 2023 | 09:14 525

Echipa Tottenham Hotspur a revenit în fotoliul de lider în campionatul de fotbal al Angliei, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Fulham, luni seară, în ultimul meci al etapei a 9-a.

Tottenham a revenit in fotoliul de lider in campionatul Angliei

Căpitanul lui Tottenham, sud-coreanul Heung-min Son, a deschis scorul în minutul 35, cu un şut spectaculos de la marginea careului, marcând cu această ocazie al şaptelea său gol în actuala ediţie din Premier League. Gazdele şi-au dublat avantajul după pauză, prin James Maddison (54).

Spurs, care realizează cel mai bun debut de sezon începând din 1960, rămân neînvinşi de la începutul actualei ediţii a ligii engleze, cu şapte victorii şi două remize, având un avans de două puncte faţă de Manchester City şi Arsenal Londra. Fulham a coborât o poziţie în urma eşecului de luni şi se află în prezent pe locul 13, potrivit agerpres.ro

Rezultate - etapa a 9-a:
Sâmbătă:
FC Liverpool - Everton 2-0
A marcat: Mohamed Salah (75 - penalty, 90+7).

Bournemouth - Wolverhampton 1-2
Au marcat: Solanke (17), respectiv Cunha (47), Kalajdzic (88).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Bournemouth.

Newcastle - Crystal Palace 4-0
Au marcat: Jacob Murphy (4), Anthony Gordon (44), Longstaff (45+2), Callum Wilson (66).

Brentford - Burnley 3-0
Au marcat: Wissa (25), Mbeumo (62), Ghoddos (87).

Manchester City - Brighton 2-1
Au marcat: Julian Alvarez (7), Haaland (19), respectiv Fati (73).

Nottingham Forst - Lutton Town 2-2
Au marcat: Chris Wood (48, 76), respectiv Ogbene (83), Adebayo (90+2).

Chelsea - Arsenal Londra 2-2
Au marcat: Carlton Palmer (15 - penalty), Mudrik (48), respectiv Rice (77), Trossard (84).

Sheffield United - Manchester United 1-2
Au marcat: McBurnie (34 - penalty), respectiv McTominay (28), Dalot (76).

Duminică
Aston Villa - West Ham United 4-1
Au marcat: Douglas Luiz (30, 52 - penalty), Watkins (74), Bailey (89), respectiv Bowen (56).