17.1° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.1° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Tottenham, în finala Cupei Ligii, după o victorie scurtă cu Brentford. Son, din nou decisiv

Replica API 7 ianuarie 2021 | 00:01 1361

Tottenham s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, după ce a trecut cu 2-0 de Brentford. În ultimul act, Spurs va juca împotriva învingătoarei din disputa Manchester United - Manchester City.

Mourinho își dorește atât de mult un nou trofeu încât nu a odihnit pe nimeni în semifinala cu formația din Championship. Nici măcar Lloris (portarii sunt menajați, în general, în Cupe, pentru a le permite rezervelor să aibă câteva meciuri în picioare) nu a fost protejat, astfel că misiunea londonezilor părea una ușoară.

Și formația "Specialului" a intrat perfect în meci, "renegatul" Reguillon, care a fost lăsat pe banca de rezerve contra lui Leeds pentru că nu a respectat de Crăciun protocolul anti-Covid, reușind o pasă magistrală pentru Sissoko.

Deși a intrat repede în avantaj, Spurs nu a dominat copios, așa cum poate ne-am fi așteptat. Dimpotrivă, disputa a fost una destul de echilibrată. Oaspeții chiar au reușit să marcheze, prin Toney (minutul 63), dar VAR a intrat în acțiune și a luat din nou o decizie care va naște multe polemici.

"Sonstorm" pentru Tottenham

Fotbalul e crud și, după doar câteva minute, Spurs și-a securizat victoria prin golul lui Son Heung-Min. A fost a 24-a contribuție a sud-coreeanului la gol în acest sezon (16 reușite, 8 assisturi), în 25 de partide.

Finalul de meci nu a schimbat nimic, fiind de notat doar accidentarea lui Hojbjerg, la o fază în care Josh da Silva a fost eliminat, scrie eurosport.ro.