Anul XX Nr. 6736
19.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Turneul Campioanelor: Câștigătoarea US Open, calificare dramatică în semifinale

Virgil STOIAN 5 noiembrie 2023 | 00:00 3841

​Coco Gauff s-a aflat la un game distanță de eliminarea de la Turneul Campioanelor 2023, dar sportiva din SUA a reușit până la urmă să o învingă pe Marketa Vondrousova și s-a calificat în semifinale.

Turneul Campioanelor: Castigatoarea US Open, calificare dramatica in semifinale

Coco Gauff, în semifinale la Turneul Campioanelor 2023

Favorită 3 a competiției de la Cancun (Mexic), Gauff s-a impus după două ore și jumătate de joc (meciul a fost întrerupt de mai multe ori din cauza ploii), scor 5-7, 7-6(4), 6-3.

Coco a revenit după ce a fost condusă cu două breakuri în primul set (0-3), dar și-a pierdut din nou serviciul la 5-5 și Marketa (campioana de la Wimbledon 2023) și-a adjudecat prima manșă.

Gauff (câștigătoarea US Open 2023) a condus cu 4-1 și 5-3 în setul secund, însă Vondrousova a câștigat trei gameuri la rând și a ajuns în postura de a servi pentru victorie (6-5). Coco nu a cedat sub presiune, a jucat agresiv și setul a ajuns în tiebreak, unde americanca a avut câștig de cauză, scor 7-4.

În vârstă de doar 19 ani, Gauff a dictat ritmul în setul decisiv, nu și-a mai pierdut serviciul și s-a impus de două ori la retur, scor 6-3.

Coco Gauff se va duela în semifinale cu Jessica Pegula, partenera ei din proba de dublu. Cele două s-au mai întâlnit de trei ori în competiții oficiale, iar Pegula conduce cu 2-1.