Viitorul Constanţa a scos un punct la Bistriţa

Replica API 3 noiembrie 2012 | 00:00 143

Remiză: 1-1

Remiză: 1-1

Gloria Bistriţa a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Viitorul Constanţa. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. Gazdele au început bine meciul şi au avut o primă mare ocazie de gol în minutul 6, prin Curtuiuş. Acesta a scăpat de marcaj în stânga careului, a tras pe lângă Buzbuchi la colţul scurt, dar portarul a reuşit să atingă mingea şi aceasta a întâlnit doar plasa laterală. La faza imediat următoare oaspeţii au deschis scorul pe o contră rapidă şi letală. Nicolae Dică a pasat excelent pentru Gabi Iancu, iar acesta şi-a demonstrat calităţile şi l-a învins pe Dolha cu un ut pe jos la colţul lung. După ce Viitorul a deschis scorul, fotbaliştii de la malul mării au cedat tot mai mult iniţiativa, ceea ce a dus la o dominare teritorială a bistriţenilor. N-a fost nici o surpriză că Bistriţa a reuşit egalarea încă din prima rerpiză, în minutul 40 Cornel Predescu finalizând cu gol o fază iniţiată de Curtuiuş. Repriza a doua a fost mult mai săracă în faze de poartă. Ambele echipe au pus prudenţa pe primul loc, şi chiar dacă s-au comis greşeli, acestea ori au fost reparate la timp ori echipa adversă a greit la rândul ei. Gloria Bistriţa: Dolha - Peteleu (Ţîrcă '65), Ionescu, Kanon, Reano - Anton, Romario (Feher '83) - Zahiri, Predescu (Laio '77), Braganca - Curtuiuş. Antrenor: Nicolae Manea.Viitorul Constanţa: Buzbuchi - Bălaşa, Bejan, Larie, Toşca - Al. Lazăr (Benzar '56), Vaştag - G. Iancu, Dică (Cl. Herea '79), Chiţu - Alibec (Gavra '33). Antrenor: Cătălin Anghel. Cartonaşe galbene: Braganca '29, Peteleu '60 / Bejan '23, Iancu '58, Benzar '67. Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Vasile Marinescu şi Dragoş Iliescu. Rezervă a fost Adrian Illyeş. Observatori au fost Patriţiu Abrudan şi Viorel Boiţ. La partidă au asistat aproximativ 1000 de spectatori.

Sursă: onlinesport.ro