Anul XX Nr. 6722
23.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Volei feminin: România a pierdut şi meciul cu Olanda, la Campionatul European

Replica API 25 august 2021 | 23:26 679

Naţionala României a fost învinsă de Olanda cu scorul de 3-1 (25-12, 25-27, 25-17, 25-14), în Grupa D a Campionatului European de volei feminin, ale cărei meciuri sunt găzduite de BT Arena din Cluj-Napoca, scrie Agerpres.

Sursa foto: (c) Federatia Romana de Volei/facebook

Tricolorele au suferit a treia înfrângere la rând, după 1-3 cu vicecampioana Turcia şi 0-3 cu Suedia.

România a oferit o replică bună doar în setul al doilea pe care l-a şi câştigat în prelungiri, cu 27-25, dar le-a pierdut fără drept de apel pe celelalte trei, după o oră şi 42 de minute.

Olanda, în schimb, are trei victorii, contra României pierzând primul set la EuroVolley 2021.

Anne Buijs a fost cea mai bună jucătoare a învingătoarelor, cu 17 puncte, iar din echipa României s-au remarcat Alexia Ioana Căruţaşu şi Rodica Buterez, cu 15 puncte fiecare.

Meciul a fost arbitrat de estonianul Risto Strandson şi de croata Ksenija Jurkovic.

În celălalt meci al zilei, Turcia a dispus de Suedia cu 3-0 (31-29, 25-21, 25-11).

În clasament, pe primul loc se află Olanda şi Turcia, cu câte 3 victorii (9 puncte), urmate de Suedia (2 victorii - 5 p), Ucraina (1 v - 3 p), Finlanda (1 p), România (0 p).

Luni se vor disputa partidele Ucraina - Suedia (17:30) şi Turcia - Finlanda (20:30).

România va juca următorul meci pe 24 august, contra Finlandei (20:30).

Primul criteriu de departajare este numărul de victorii, iar apoi numărul de puncte. Primele patru clasate din fiecare grupă se califică în optimile de finală.