Anul XX Nr. 6714
13.6° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Volei masculin: România a debutat cu stângul în Golden League, 1-3 cu Ucraina

Replica API 4 iunie 2021 | 07:49 908

Naţionala masculină de volei a României a fost învinsă de echipa Ucrainei cu scorul de 3-1 (22-25, 34-32, 25-23, 25-19) la Zaporoje, în primul său meci din Grupa B a competiţiei Golden League, scrie Agerpres.

Sursa foto: Federatia Romana de Volei/Facebook

Tricolorii s-au înclinat după o oră şi 54 de minute, ratând o minge de 2-0 (la 24-23 în setul secund).

La meciul de debut al selecţionerului Sergiu Stancu, cei mai buni jucători ai naţionalei României au fost Robert Aciobăniţei, cu 19 puncte, Rareş Bălean, cu 18, şi Andrei Mihălescu, 14.

De la ucraineni s-au remarcat Dmitro Vieţki 23 puncte, Oleg Plotniţki 17 şi Iuri Semeniuk 13.

Meciul a fost arbitrat de poloneza Agnieszka Michlic şi moldoveanul Andrei Ţăran.

Slovacia a câştigat la ''masa verde'' în faţa Olandei cu 3-0. Batavii au fost incluşi în Liga Mondială şi au lăsat astfel gol locul din Golden League.

Din cauza pandemiei, s-a renunţat la meciurile tur-retur acasă şi în deplasare, ele fiind înlocuite de două turnee. În grupa noastră, ambele vor avea loc în această săptămână în localitatea ucraineană Zaporoje. Astfel, România va juca la 1 şi 4 iunie cu Ucraina şi în 2 şi 5 iunie contra Slovaciei, echipă pe care am întâlnit-o recent în preliminariile Campionatului European.

Turneul final al Golden League va fi organizat în Belgia, în perioada 18-20 iunie, iar la el vor merge câştigătoarele celor trei grupe, plus cea mai bună echipă de pe locul secund, dacă belgienii îşi câştigă grupa lor.