Anul XX Nr. 6726
9.6° Constanța Sâmbătă, 11 Mai 2024 Anul XX Nr. 6726

Barcelona - Elche 3-0. Messi a fost din nou salvatorul de serviciu cu o ”dublă”

Replica API 25 februarie 2021 | 00:00 811

FC Barcelona s-a impus cu 3-0 în restanța din prim etapă cu Elche - catalanii erau obligați să câștige pentru a nu se depărta de primele locuri, scrie digisport.ro

Trupa lui Ronald Koeman s-a chinuit să ajungă la poarta adversă în prima repriză și a scăpat cu fața curată, în special la o ocazie a lui Lucas Boya.

A fost nevoie să urce la rampă Leo Messi imediat după pauză pentru a rupe echilibrul. Căpitanul formației blaugrana a reușit ”dubla”, iar tabela a fost închisă de Jordi Alba.

Messi este lider în clasamentul golgeterilor cu 18 reușite, unul mai mult decât prietenul Luis Suarez.

Iar Barcelona revine pe podium și este la 5 puncte de liderul Atletico, care are un meci mai puțin disputat, și la 2 puncte de Real Madrid.

UPDATE Minutul 90+3 Final de partidă.

UPDATE Minutul 73 GOOOL Barcelona!!! Jordi Alba reia în plasă din apropiere pentru 3-0.

UPDATE Minutul 69 GOOOL Barcelona!!!Messi îl învinge din nou pe Badia după o combinație cu Frenkie de Jong.

UPDATE Minutul 48 GOOOL Barcelona!!!Messi ia o acțiune pe cont propriu și deschide scorul după un un-doi cu Braithwaite.

UPDATE Minutul 46 Începe repriza a doua.

UPDATE Minutul 45+2 Finalul primei reprize.

UPDATE Minutul 19 Trincao a fost aproape de deschiderea scorului, dar portarul Badia a parat senzațional.

UPDATE Minutul 5: Prima mare ocazie aparține lui Elche. Șutul lui Lucas Boye trece puțin pe lângă poarta lui Ter Stegen.

UPDATE Minutul 1: A început partida de pe Camp Nou.

Catalanii au remizat cu Cadiz în ultimul joc din La Liga, scor 1-1, după ce au încasat un gol în minutul 89. Sevilla a profitat și a detronat Barcelona de pe locul 3, dar catalanii se pot apropia acum la cinci puncte de liderul Atletico Madrid.

Echipele de start:

BARCELONA: Ter Stegen - Mingueza, Piqué, Umtiti, Alba - Pjanic, De Jong, Pedri - Trincão, Messi, Braithwaite.

ELCHE: Badia - Cifuentes, Barragán, Verdú, Josema, Mojica - Mfulu, Guti, Rigoni - Pere Milla, Boyé.

FC Barcelona - Elche, de la 20:00, la Digi Sport 2. Catalanii sunt obligați să câștige

Elche se află pe primul loc retrogradabil, cu 21 de puncte, iar în runda precedentă a câștigat un meci uriaș, cu Eibar. A fost doar al patrulea succes pentru Elche în acest sezon.

În ultimele opt meciuri directe FC Barcelona s-a impus de fiecare dată și nu a încasat niciun gol de la Elche. Catalanii sunt favoriți și astăzi la casele de pariuri, având o cotă de 1.12 pentru un eventual succes. Elche a primit o cotă de 23 pentru a triumfa pe Camp Nou.