18.2° ConstanÈ›a Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
18.2° ConstanÈ›a Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Fotbal - CM 2022: Brazilia s-a calificat în sferturi, după o victorie spectaculoasă cu Coreea de Sud

A.F. 6 decembrie 2022 | 00:00 447

SelecÅ£ionata Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins Coreea de Sud cu scorul de 4-1 (4-0), luni seara, pe Stadium 974 din Doha, într-un meci spectaculos din optimile de finală.

Selecao a încântat ÅŸi a câÅŸtigat mai categoric decât o arată scorul, prin golurile marcate de Vinicius Junior (7), Neymar (13 - penalty), Richarlison (29) ÅŸi Lucas Paqueta (36). Golul de onoare al sud-coreenilor a fost reuÅŸit de Seungho Paik (76).

Echipa antrenată de Tite, impulsionată de revenirea lui Neymar, a făcut uitat accidentul cu Camerunul (0-1) din ultima etapă a grupelor, scrie Agerpres.

Cvintupla campioană mondială a făcut o primă repriză de excepţie, dar a oprit motoarele la pauză.

Vinicius Junior (7) a fost cel care a deschis ''petrecerea'', cu un ÅŸut sub bară, după o acÅ£iune a lui Raphinha pe partea dreaptă ÅŸi o pasă spre Neymar, pe care starul lui PSG nu a reuÅŸit să o reia spre poartă. Pentru Vinicius Junior a fost doar al doilea gol în tricoul echipei naÅ£ionale.

În min. 11, Richarlison a fost faultat în careu de Wooyoung Jung ÅŸi Neymar a transformat penalty-ul (13), devenind doar al treilea fotbalist brazilian care înscrie la trei Cupe Mondiale, după Pele ÅŸi Ronaldo.

După ce Coreea de Sud a trecut pe lângă gol, Alisson remarcându-se la ÅŸutul trimis la vinclu de Hee Chan Hwang (17) ÅŸi la mingea expediată de Heung Min Son (25), Brazilia a ridicat scorul la unul de forfait. Richarlison (29) a reuÅŸit al 20-lea său gol pentru Selecao, după o combinaÅ£ie cu Marquinhos ÅŸi Thiago Silva.

Alisson a mai avut o intervenÅ£ie foarte bună, respingând mingea trimisă de Hee Chan Hwang colÅ£ul scurt (32), după care Brazilia a înscris din nou, prin Lucas Paqueta (36), cu un ÅŸut din voleu, la mingea aÅŸezată de Vinicius.

Echipa Canarinha a mai avut trei ocazii de gol până la pauză, dar ÅŸutul lui Lucas Paqueta, din unghi, a fost respins de portarul Kim (45+1), Raphinha nu a ajuns la centrarea prea înaltă a lui Vinicius (45+2), iar Richarlison, pe contraatac, a ÅŸutat slab faţă în faţă cu portarul Kim (45+4).

A fost doar a doua oară când Brazilia a marcat patru goluri în prima repriză a unui meci de la Cupa Mondială, după ce a mai făcut-o în 1954, contra Mexicului.

Sud-americanii au oprit motoarele după pauză ÅŸi, deÅŸi au mai avut ocazii de gol, nu au mai forÅ£at, permiÅ£ând echipei sud-coreene să înscrie golul de onoare.

Raphinha a căutat cu îndârjire să înscrie, dar în trei rânduri a fost refuzat de portarul Seunggyu Kim (46, 54, 62).

''Războinicii Taeguk'' au fost aproape de gol în min. 47, când Son scăpat pe contraatac ÅŸi a beneficiat de o eroare a lui Marquinhos, dar ÅŸutul său a fost respins providenÅ£ial de Alisson. În min. 68, ÅŸutul lui Hee Chan Hwang a fost apărat de Alisson, după care Marquinhos l-a blocat pe Son.

În min. 76, noul-intrat Paik a marcat cu un ÅŸut superb de la 24 de metri, la care Alisson nu a mai avut ce face.

La poarta cealaltă, ''veteranul'' Dani Alves a efectuat o foarfecă laterală (89), dar fundaşul Chul Hong s-a opus.

Cele două echipe s-au mai întâlnit anul aceasta, în iunie, la Seul, când Brazilia s-a impus cu 5-1, într-un meci amical.

Coreea de Sud mai trecuse doar de două ori de faza grupelor, în 2002, la turneul organizat împreună cu Japonia (a încheiat pe locul 4), ÅŸi în 2010, în Africa de Sud (învinsă de Uruguay cu 2-1, în optimi).

Brazilia va juca în sferturile de finală contra vicecampioanei mondiale CroaÅ£ia, pe 9 decembrie (Education City Stadium - Doha, 17:00)

Brazilia - Coreea de Sud 4-1 (4-0)

Au marcat: Vinicius Junior (7), Neymar (13 - penalty), Richarlison (29), Lucas Paqueta (36), respectiv Seungho Paik (76).
Doha, Stadium 974: 43.847 spectatori
Cupa Mondială 2022 - optimi

Au evoluate echipele:

Brazilia: 1. Alisson Becker (12. Weverton, 80) - 14. Eder Militao (13. Daniel Alves, 63), 4. Marquinhos, 3. Thiago Silva (căpitan), 2. Danilo (24. Bremer, 72) - 5. Casemiro, 7. Lucas Paqueta - 11. Raphinha, 10. Neymar (21. Rodrygo, 81), 20. Vinicius Junior (26. Gabriel Martinelli, 72) - 9. Richarlison. Selecţioner: Tite.
Rezerve neutilizate: 23. Ederson - 8. Fred, 15. Fabinho, 17. Bruno Guimaraes, 19. Antony, 22. Everton Ribeiro, 25. Pedro.
Coreea de Sud: 1. Seunggyu Kim - 15. Moonhwan Kim, 4. Minjae Kim, 19. Younggwon Kim, 3. Jin Su Kim (14. Chul Hong, 46) - 10. Jae Sung Lee (18. Kangin Lee, 74), 6. Inbeom Hwang (8. Seungho Paik, 65), 5. Wooyoung Jung (13. Junho Son, 46), 11. Hee Chan Hwang - 9. Guesung Cho (16. Ui Jo Hwang, 80), 7. Heung Min Son (căpitan). Selecţioner: Paulo Bento.
Rezerve neutilizate: 12. Bumkeun Song, 21. Hyeonwoo Jo - 2. Jonggyu Yoon, 17. Sangho Na, 20. Kyungwon Kwon, 22. Changhoon Kwon, 23. Taehwan Kim, 24. Yumin Cho, 25. Wooyeong Jeong, 26. Minkyu Song.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Slavko Vincic (Slovenia)
CartonaÅŸe galbene: Wooyoung Jung (44).