16.4° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Halep, performanţă istorică: este prima româncă în semifinale la Wimbledon!

Replica API 3 iulie 2014 | 00:00 77

A trecut de Lisicki cu 6-4, 6-0

Constănţeanca Simona Halep a făcut un meci de senzaţie, ieri, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Simona a învins-o pe nemţoaica Sabine Lisicki (numărul 19 WTA), cu scorul 6-4, 6-0, devenind prima jucătoare din România care s-a calificat în semifinalele turneului londonez, depăşind-o pe Virginia Ruzici (care a ajuns până în sferturi de finală în 1978 şi 1981)!

Simona s-a impus după doar 57 de minute, după o evoluţie în care şi-a dominat clar adversara, cu excepţia începutului de meci. În debutul partidei, cu un serviciu puternic şi cu retururi precise, Lisicki s-a distanţat la 3-0, după un break în ghemul al doilea. Ea a încercat să scurteze punctele, lovind cu forţă mingea, pentru a nu-i permite româncei să-şi facă jocul variat. Odată cu scăderea intensităţii evoluţiei germancei şi înmulţirea greşelilor neforţate, Halep a reuşit să facă break la a doua ocazia ivită, la 2-4, apoi a repetat performanţa la 4-4. Românca şi-a adjudecat setul după cinci ghemuri câştigate la rând, în 34 de minute, a relatat Mediafax. Setul al doilea s-a disputat pe ritmul dictat de Simona Halep. Erorile comise de Lisicki au continuat, în timp ce Halep a jucat din ce în ce mai bine şi a mai înregistrat un 6-0, după cel din meciul cu Zarina Dias, din optimi. De la scorul de 4-1, sportiva germană nu şi-a mai adjudecat nici un ghem. La meciul câştigat de Simona Halep în 57 de minute au asistat şi prinţul William şi ducesa Kate, conform Mediafax. Pentru un loc în finala turneului londonez, Halep se va duela cu Eugenie Bouchard (locul 13 WTA). Jucătoarea de tenis Eugenie Bouchard, favorita numărul 13 şi locul 13 WTA, s-a impus, miercuri, în sferturi, scor 6-3, 6-4, în faţa germancei Angelique Kerber, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 9. Canadianca Bouchard este considerată, ca şi Simona, o revelaţie a acestui turneu. În cealaltă semifinală se vor întâlni două jucătoare din Cehia, Petra Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, şi Lucie Safarova, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 23.