15.8° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
15.8° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Halep, victorie în 57 de minute pentru o calificare în sferturi la Wimbledon. Sabine Lisicki este următoarea adversară

Replica API 2 iulie 2014 | 00:00 110

6-3, 6-0

6-3, 6-0

Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după victoria repurtată împotriva Zarinei Diyas (nr. 72 WTA, Kazakhstan), scor 6-3, 6-0, în 57 de minute. Simona Halep a risipit rapid emoţiile date de bandajul lat, de pe coapsa stângă, observat imediat de fani la intrarea pe terenul numărul doi de la All England Club. Sub soarele torid, constrastând puternic cu vremea care a dat peste cap programul de joc la finalul primei săptămâni a Wimbledonului, Simona i-a pus probleme Zarinei Diyas, care a deschis cu serviciul, încă de la primul game al meciului. Eleva lui Wim Fissette a răzbunat în game-ul al treilea mingea de break irosită în deschidere, la capătul a patru puncte intense, cu finalizări spectaculoase, din teren ale Simonei. Adjudecându-şi lejer serviciile, Simona a dominat schimburile de pe linia de fund a terenului şi a forţat din nou doar la 5-3, pe serviciul mai tinerei sale adversare, pentru un al doilea break şi o închidere de set în 29 de minute. După alte zece minute, Simona se afla deja la trei lungimi distanţă în faţa reprezentantei Kazakhstanului şi în setul secund, cu un 3-0 rezolvat cu cinci lovituri câştigătoare şi alte şase cadouri din partea Zarinei Diyas. Cel mai bine clasată jucătoare rămasă pe tablou nu a slăbit deloc ritmul, adunând game după game pentru un set alb, oprind cronometrul partidei cu trei minute înaintea împlinirii primei ore de joc. Simona a obţinut astfel cea mai categorică victorie de la startul turneului londonez şi o va înfrunta pe Sabine Lisicki (a 19-a favorită) pentru un loc în semifinalele competiţiei, conform prosport.ro.