REPLICA ONLINE CONSTANTA

0.4° Constanța Mie., 15 Ian. 2025
Anul XX Nr. 6975
0.4° Constanța Miercuri, 15 Ianuarie 2025 Anul XX Nr. 6975
 

Liviu Brăiloiu: La Constanța, în urma negocierilor, o să avem un viceprimar PSD! Video

Liviu Brăiloiu: La Constanța, în urma negocierilor, o să avem un viceprimar PSD! Video

Robert NENCIU 12 decembrie 2024 | 00:00 6063

Anul electoral 2024 s-a încheiat. Este vremea ca partidele să tragă linie și să vadă ce nu a mers bine, ce este de corectat sau cine trebuie să plece. La Constanța analizele în interiorul partidelor de tradiție vor da serioase bătăi de cap având în vedere rezultatele din ultimele două runde de alegeri. Prezent în studioul Replica, vicepreședintele PSD Constanța, Tit-Liviu Brăiloiu, a declarat că este nevoie de o analiză serioasă la nivel de partid, având în vedere că PSD a câștigat doar Consiliul Local Constanța și ceva primării prin județ.

Liviu Brailoiu: La Constanta, in urma negocierilor, o sa avem un viceprimar PSD! VideoRobert Nenciu, Liviu Brăiloiu

Liviu Brăiloiu: Nu toate obiectivele au fost atinse la PSD

Cu un singur oraș câștigat de PSD, Năvodari, și cu cei mai mulți consilieri locali la Constanța, PSD nu poate spune că a avut un an electoral reușit, mai ales după dezastrul de la prezidențiale și parlamentare. Vicepreședintele PSD Constanța Tit-Liviu Brăiloiu consideră că nu toate obiectivele au fost atinse. „A fost un an complex, un an încărcat de emoție pentru alegători, pentru competitori, încărcat de ambiții electorale, pentru că orice politician știe că menirea oricărui partid este de a câștiga alegerile. Ca și orice competiție și politica este o competiție până la urmă. Toți am avut obiective de a câștiga europarlamentarele, de a câștiga Consiliul Județean, primăria, de a câștiga președintele, Parlamentul și așa mai departe. Nu toate obiectivele au fost atinse, la PSD, dar, ulterior, acestor evenimente și acestor alegeri electorale le vom face o analiză și vom vedea dacă rezultatul pe care l-am obținut a fost ceea ce ne-am dorit. Și de departe se vede că nu a fost acesta, pentru că noi ne doream să câștigăm și primăria, ne doream să câștigăm și Consiliul Județean Constanța, dar, parțial, am câștigat alegerile, pentru că, după cum bine știți, am câștigat consiliul la Municipiul Constanța. La europarlamentare am avut un scor foarte bun, pentru că am avut și o alianță politică. PSD a câștigat consiliul local în Municipiul Constanța, însă a pierdut la nivelul întregului județ. Față de alți colegi sau politicieni, eu nu sunt genul de membru de partid care dezbate probleme interne în public. Sigur, există tensiuni, este normal. Acestea se discută în interiorul formațiunilor politice. Toată lumea trebuie să găsească soluții, iar rezultatul final este transmis cetățenilor și presei. Pe cine interesează să afle informații de culise sau zvonuri lansate pe internet? La partid vom face o analiză a votului în fiecare localitate. După aceea, vom decide ce trebuie remediat și ce măsuri trebuie luate. Următorul obiectiv major este reprezentat de alegerile locale din 2028. Avem o strategie pe termen lung: fiecare partid luptă să câștige, dar doar unul reușește, iar restul trebuie să se reorganizeze și să-și revizuiască planurile. La nivel central și local, este clar că nimeni nu este perfect. Oamenii fac greșeli“, a declarat Tit-Liviu Brăiloiu.

Brăiloiu: La Municipiu, în urma negocierilor o să avem și viceprimar  

Primele negocieri politice la nivel local s-au finalizat, astfel că la nivelul municipiului Constanța ne îndreptăm spre o alianță PSD-PNL.  

„Da, așa au fost negocierile politice, și vom avea la Constanța viceprimar în persoana domnului consilier Costin Răsăuțeanu. La Consiliul Județean am obținut un rezultat mai bun decât în 2020, deci am avut o creștere cu câteva mii de voturi bune. Am avut un candidat bun. Noi respectăm întotdeauna votul cetățenilor. Dacă dumnealor au considerat că un anumit candidat a trebuit să întrunească mai multe voturi sau un număr mai mare de voturi, noi respectăm această dorință, cu toate că eu rămân la părerea mea: eu consider că am avut un candidat mai bun“, a mai spus Brăiloiu.  

Video 1:

 

Alianță PSD-PNL și la Consiliul Județean?

După cum bine se știe la nivelul Consiliului Județean Constanța a fost ales un singur vicepreședinte, Răzvan Filipescu, din partea PNL. Al doilea post rămâne încă vacant. „După cum a declarat și președintele partidului, Felix Stroe, noi vom aștepta o perioadă de șase luni de zile. Este ca un cec în alb. Dacă totul decurge corect, atunci noi vom vota și vom fi alături de dumnealor, în ceea ce privește orice vot pentru cetățeanul constănțean. Eu cred că cel mai mare perdant al alegerilor este Partidul Național Liberal, pentru că au pierdut aproape 75 de mii de voturi și acum în județ au fost undeva la 35 de mii, în orice caz, diferența este enormă“, consideră vicepreședintele PSD Constanța.

Manipulare pe rețelele sociale, dezastru pentru PSD

În ceea ce privește alegerile prezidențiale și cele parlamentare, vicepreședintele PSD Constanța Tit-Liviu Brăiloiu consideră că manipularea pe rețelele sociale și-a atins scopul, dar numai în România. „În ultimul timp, societatea a redus într-o manieră drastică educația, ceea ce s-a întâmplat și în România. Întotdeauna s-a mers pe ideea că un individ cult este mai aproape de realitate. Un individ incult are un orizont mai mic de gândire, și atunci este mai ușor de manevrat. Aici poate e mai diferit, însă Europa a mers mai dificil pe cultură, s-a creat o prăpastie între tradiție și cultură pentru că a trebuit să manevrăm aceste mase“, a afirmat Brăiloiu.  

Brăiloiu: Nu aveam cum să votez Lasconi

Chiar dacă liderii partidelor au ieșit, înainte ca judecătorii Curții Constituționale să anuleze votul din primul tur, să anunțe susținerea pentru Lasconi, mulți dintre membri PSD nu ar fi făcut acest lucru. „Nu aveam cum să votez Lasconi. Nu am nimic cu formațiunea din care vine doamna, chiar ei se dezic de ea. Nu poți să votezi un cetățean sau o cetățeancă care este întrebată: «Ce faceți dacă ne atacă Federația rusă?» și tu să nu răspunzi. Alo, cucoană! Suni la Glovo să-ți aducă o pizza acasă, nu la NATO. Să fii candidat la conducerea României și să te întrebe un moderator dacă ai consumat ilegale, și pe tine să tine să te umfle râsul? Jenant!”, a spus Brăiloiu.

Video 2:

 

Interviul integral îl puteți urmări în materialul VIDEO de mai jos:

.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Google New Urmareste-ne pe Google News

Ti-a placut articolul?


REPLICA


LOTO

6/49
46422752318
5/49
21153463619
joker
41443323172