13.9° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
13.9° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Meci 'nebun' în Spania: Îngenunchiată în prima repriză de Villarreal, Liverpool revine în forță și face pasul spre finala Ligii Campionilor

Replica API 5 mai 2022 | 23:52 810

Liverpool s-a calificat pentru a zecea oară în istorie în finala Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-2 (0-2), echipa Villarreal, în manşa a doua a semifinalelor. Liverpool s-a impus şi în tur, cu 2-0.

Echipa antrenată de Jurgen Klopp a tremurat o repriză, în care gazdele au anulat avantajul din tur. După pauză, Villarreal a comis o serie de greşeli grave şi formaţia engleză nu a iertat. În final, "submarinul galben" a rămas în zece jucători, după eliminarea lui Capoue, notează news.ro.

Liverpool a câştigat de şase ori Liga Campionilor, în 1977, 1978, 1981, 1984, 2005 şi 2019 şi a pierdut finalele din 1985, 2007 şi 2018.

Au marcat: Boulaye Dia '3, Coquelin '41 / Fabinho '62, Luis Dias '67, Sadio Mane '74.

În minutul 38, portarul Alisson a avut o intrare în careu asupra lui Lo Celso scăpat singur, dar arbitrul nu a dictat penalti, în ciuda protestelor gazdelor.

1-0, min 3: Estupinan a centrat de pe stânga, Capoue a recentrat în faţa porţii, iar Boulaye Dia a marcat din şase metri;

2-0, min. 41: Capoue a centrat de pe partea dreaptă, din faţa lui Robertson, iar Coquelin a marcat cu capul de la şapte metri;

2-1, min. 62: Fabinho a şutat din unghi, de pe partea dreaptă, de la circa 8-9 metri şi mingea a trecut printre picioarele lui Rulli;

2-2, min. 67: Alexander-Arnold a centrat de pe partea dreaptă şi Luis Dias s-a desprins dintre fundaşii gazdelor a înscrs cu capul din şase metri;

2-3, min. 76: Sadio Mane a scăpat pe contraatac din propria jumătate de teren, l-a depăşit uşor pe Rulli, ieşit neinspirat, şi a marcat în poarta goală.

Au evoluat echipele:

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol (Aurier '79), P. Torres, Estupinan (Trigueros '79) - Lo Celso, E. Capoue, Parejo, Coquelin (Alfonso Pedraza '68) - G. Moreno (Chukwueze '68), B. Dia (Alcacer). Antrenor Unai Emery;

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson (Tsimikas '80) - N. Keita (Henderson '80), Fabinho (Milner '84), Thiago Alcantara (Jones '80) - Salah, Mane, Jota (Luis Diaz '46). Antrenor Jurgen Klopp.

Cartonaşe galbene: Capoue '63 şi 86, Lo Celso '81, P. Torres '85 / Alexander-Arnold '77;

Cartonaş roşu: Capoue '86.

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda).

Miercuri, de la ora 22.00, se joacă meciul Real Madrid - Manchester City. În tur, City s-a impus cu 4-3.

Finala va avea loc la 28 mai, pe Stade de France, scrie stiripesurse.ro.