12.4° Constanța Lun., 6 Mai 2024
Anul XX Nr. 6721
12.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Simona Halep merge în turul 2 la Roland Garros după ce a demolat-o pe Ajla Tomljanovic în setul decisiv

Replica API 29 mai 2019 | 00:31 359

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a câștigat partida cu Ajla Tomljanovic (26 de ani, 47 WTA) din turul I de la Roland Garros, scor 6-2, 3-6, 6-1.

În turul următor Simona o va întâlni pe jucătoarea din Polonia Magda Linette (87 WTA), care a trecut de Chloe Paque, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Simona Halep a început tare meciul și s-a distanțat rapid la 3-0. Abia atunci australianca a dat o replică și a reușit să-și câștige de două ori serviciul.

Cele 6 lovituri câștigătoare și procentajul excelent pe primul serviciu au ajutat-o pe câștigătoarea de anul trecut de la Roland Garros să-și adjudece ușor primul set, 6-2.

Setul secund n-a mai fost la același nivel pentru Simona. A început tare, dar apoi greșelile neforțate și câteva raliuri pierdute au făcut-o pe Simona să o lase pe Tomljanovic să ducă scorul la 3-1. Chiar dacă a făcut 3-2 imediat, apoi lucrurile au luat-o la vale pentru Simona, care a cedat setul secund, 3-6.

În decisiv Simona a demolat-o pe Tomljanovic. A revenit la agresivitatea din primul set, a făcut mult mai puține greșeli și s-a impus în jumătate de oră, 6-1.