18.4° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
18.4° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Doha şi va urca pe locul al doilea în clasamentul WTA: Voi lupta pentru a urca din nou pe locul 1 în lume

Replica API 14 februarie 2019 | 00:00 346

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 916.131 dolari, după 6-2, 6-3 cu ucraineanca Lesia Ţurenko, victorie în urma căreia va urca pe locul al doilea în ierarhia mondială.

Halep, numărul trei mondial, s-a impus fără probleme, într-o oră şi 19 minute în faţa unei adversare (29 ani, 24 WTA) în faţa căreia a ajuns la şase victorii în tot atâtea confruntări.

Campioana de la Doha din 2014 a început în forţă meciul cu Ţurenko şi a condus cu 5-0. Ucraineanca a avut o tresărire de orgoliu şi a luat două ghemuri, dar Halep a încheiat conturile cu 6-2.

În actul al doilea, românca a condus cu 1-0, dar apoi a urmat un mic recul, iar Ţurenko a întors scorul, desprinzându-se la 3-1. Ucraineanca a avut chiar şansa de a face 4-1, dar Halep a salvat şi a întors soarta setului, câştigând cinci ghemuri consecutive (6-3).

Fiecare jucătoare a avut câte 2 aşi şi 6 duble greşeli, Halep a reuşit 16 mingi direct câştigătoare, Ţurenko 15, dar ucraineanca a făcut mai multe erori neprovocate (24-33).

Halep şi-a asigurat un cec de 24.360 dolari şi 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe germanca Julia Goerges (30 ani), numărul 16 mondial, care a trecut de americanca Alison Riske cu 6-1, 6-7 (5), 6-4. Halep are 2-1 în meciurile directe cu Goerges, pe care a învins-o în 2014 la Madrid, cu 6-2, 6-0 în primul tur, şi în 2016 la Miami, în turul al treilea, cu 6-4, 6-1. Goerges a câştigat în 2009 în calificările turneului de la Paris, cu 6-4, 2-6, 6-3.

"A fost un meci bun. Vin de la un turneu indoor, am simţit bine mingea, am jucat bine azi. Am rămas concentrată şi cred că a fost destul de bine pentru a reveni. Nu contează acum clasamentul, joc pentru a câştiga fiecare meci. Dacă sunt pe doi acum, voi lupta pentru a urca din nou pe locul 1 în lume", a spus Simona Halep, miercuri, după câştigarea partidei.

sursa: agerpres.ro