Anul XX Nr. 6713
18.1° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon

Replica API 4 iulie 2016 | 17:14 287

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon după ce a trecut în trei seturi de Madison Keys, scor 6-7 (5), 6-4, 6-3.

Simona Halep (5 WTA) se va duela în sferturile de finală cu Angelique Kerber, locul 4 WTA, care a trecut de Miskai Doi, locul 49 WTA, scor 6-3, 6-1.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 4-4, când Halep a făcut break. Simona a servit pentru set, dar Keys a făcut break. Halep a trecut din nou în avantaj și a avut din nou meciul în mână. Americanca a făcut alt break și a trimis meciul în tie-break. Keys a jucat mai bine și a fost mai sigură în tie-break, reușind să îl câștige la 5.

Setul doi a început cu un break făcut de Keys. Americanca a făcut 2-0, dar Halep a revenit și stabilit egalitatea. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 5-4. Halep a profitat de mai multe erori nerforțate ale americancei și făcut break-ul, câștigând setul.

Simona a avut șansa să-și mărească avantajul în setul decisiv când conducea cu 1-0, dar a ratat mingea de break de care a dispus. Românca a reușit totuși break-ul la scorul de 3-2, acela fiind momentul în care s-a desprins.

Live TEXT

15:10: Halep - Keys 0-1. Game, Keys! Madison îşi foloseşte încă din start una dintre cele mai importante arme, serviciul. Se impune la zero în primul game al meciului.

15:12: Halep - Keys 1-1. Game, Halep! Simona a avut parte de un prim game simplu pe propriul serviciu şi egalează, după un joc la 15. Halep a profitat şi de două greşeli neforţate făcute de Keys.

15:15: Halep - Keys 1-2. Game, Keys! Madison a servit din nou bine, dar Simona a reuşit o lovitură direct câştigătoare prin care s-a apropiat la 30-40, dar Keys încheie simplu jocul, din apropierea fileului.

15:19: Halep - Keys 2-2. Game, Halep! Simona câştigă cel mai lung raliu de până acum al meciului, dar a fost apoi obligată să greşească. Două servicii bune i-au adus două mingi de game, iar încă un serviciu la teu a forţat-o pe Keys să trimisă afară.

15:23: Halep - Keys 2-3. Game, Keys! Madison continuă să fie agresivă şi ajunge repede la 30-0. Un retur norocos i-a adus Simonei primul punct în game. A urmat o minge trimisă afară de Keys. Un backhand câştigător, dar şi o greşeală neforţată a adversarei Simonei au dus scorul la avantaj. Au urmat încă două servicii bune şi încă nu a existat nicio şansă de break în meci.

15:26: Halep - Keys 3-3. Game, Halep! Încă un game solid pentru Simona pe propriul serviciu, câştigat la 30. Jocul a avut parte de două puncte spectaculoase, fiecare dintre cele două jucătoare trecându-şi în cont câte unul.

15:29: Halep - Keys 3-4. Game, Keys! Madison încheie game-ul cu un as, singurul punct câştigat de Simona venind după o dublă greşeală.

15:32: Halep - Keys 4-4. Game, Halep! Simona a condus punctele şi a ajuns repede la 40-0, profitând şi de două greşeli neforţate făcute de sportiva de 21 de ani. Halep se impune la 0, după o nouă minge trimisă afară.

15:35: Halep - Keys 5-4. Break, Halep! Simona a obţinut prima minge de break a partidei, după două greşeli neforţate. Simona a încheiat game-ul cu un punct superb.

15:42: Halep - Keys 5-5. Break, Keys! Românca a condus cu 40-15, dar a ratat patru mingi de set, înainte să îşi piardă serviciul, la prima şansă avută de Keys, după un punct controlat de Halep.

15:44: Halep - Keys 6-5. Break, Halep! Simona a revenit repede şi a ajuns la 40-0. O nouă greşeală neforţată comisă de Keys o aduce pe româncă în postura de a servi a doua oară pentru a închide setul.

15:48: Halep - Keys 6-6. Break, Keys! Simona a fost condusă cu 0-30, dar şi-a ridicat incredibil nivelul şi a egalat după două puncte superbe. Un retur superb al lui Keys i-a procurat o minge de break, pe care a fructificat-o. Avem tie-break.

15:55: SET, Keys! Madison a făcut repede minibreak-ul şi a condus cu 2-0 şi 4-1. Simona a dat semne de revenire şi a câştigat două puncte consecutive. Madison s-a desprins decisiv la 6-3 şi a încheiat apoi tie-break-ul, la 5. Acesta a fost primul set pierdut de Simona la Wimbledon, în acest an.

15:58: Halep - Keys 6-7, 0-1. Break, Keys! Simona nu îşi revine după finalul primului set şi Madison ajunge repede la 40-0, după o dublă greşeală. "Simo" pierde game-ul la 15.

16:02: Halep - Keys 6-7, 0-2. Game, Keys! Simona găseşte resurse şi conduce cu 30-15, dar Keys şi-a ridicat nivelul şi a câştigat trei puncte consecutive, ultimul fiind un as.

16:05: Halep - Keys 6-7, 1-2. Game, Halep! Simona îşi revine şi ajunge la 40-0, după o perioadă mai slabă a lui Madison. Încă o minge trimisă afară de Keys îi aduce sportivei noastre primul game din acest set.

16:10: Halep - Keys 6-7, 2-2. Break, Halep! O dublă greşeală făcută de Keys duce scorul la 30-30, iar o greşeală neforţată îi aduce şi o şansă de break, anulată însă de un serviciu puternic. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi la a doua minge de break avută de româncă. Au urmat încă o dublă greşeală şi un serviciu impecabil, la teu. A patra oară a fost cu noroc şi Simona a făcut break-ul.

16:15: Halep - Keys 6-7, 3-2. Game, Halep! Simona profită de trei greşeli neforţate făcute de Madison şi a ajuns la 40-30. O minge trimisă puţin afară a dus scorul la avantaj. Simona salvează o minge de break şi trece în avantaj.

16:20: Halep - Keys 6-7, 3-3. Game, Keys! Simona egalează la 15, după o lovitură care a fost aplaudată şi de Keys. Nu a fost însă de ajuns. Au urmat trei puncte câştigate consecutiv de Madison.

16:27: Halep - Keys 6-7, 4-3. Game, Halep! Madison ridică din nou nivelul şi ajunge la 40-0, după un tenis de calitate arătat. Halep nu renunţă şi câştigă un raliu superb, iar apoi salvează şi celelalte mingi de break. A patra şansă de break a venit după un lob trimis puţin afară, dar a fost de asemenea salvată. A venit rândul Simonei să rateze şansa de a încheia game-ul. Au urmat apoi două servicii puternic şi Halep e din nou în avantaj.

16:29: Halep - Keys 6-7, 4-4. Game, Keys! Simona nu găseşte soluţia împotriva serviciului puternic arătat de Keys şi sportiva din Statele Unite se impune lejer, la zero.

16:32: Halep - Keys 6-7, 5-4. Game, Halep! Simona avea nevoie de un game câştigat lejer pe propriul serviciu şi a reuşit şi ea un game alb, încheiat cu un as.

16:35: Break, set, Halep! 6-7, 6-4. Simona reuşeşte break-ul în ultimul game al setului şi trimite meciul în decisiv, după ce fructifică prima şansă de break.

16:39: Halep - Keys 6-7, 6-4, 1-0. Game, Halep! Simona începe perfect setul decisiv, cu un game alb.

16:44: Halep - Keys 6-7, 6-4, 1-1. Game, Keys! Simona îşi ridică nivelul şi procură o şansă de break, anulată de Madison cu o minge trimisă pe tuşă. A urmat o scurtă superbă a sportivei din Statele Unite, care a egalat apoi situaţia pe tabelă. Simona a arătat şi primele semne de nervozitate.

16:47: Halep - Keys 6-7, 6-4, 2-1. Game, Halep! Simona revine de la 0-30 şi câştigă patru puncte consecutive. Madison acuză anumite probleme la genunchi.

16:51: Halep - Keys 6-7, 6-4, 2-2. Game, Keys! Madison câştigă la 15 un game în care Simona ar fi putut profita de serviciul mai slab al adversarei.

16:52: Halep - Keys 6-7, 6-4, 3-2. Game, Halep! Keys se mişcă din ce în ce mai greu şi Halep îşi trece în cont un game alb. Madison acuză dureri la piciorul drept.

16:56: Halep - Keys 6-7, 6-4, 4-2. Break, Halep! Keys nu mai ţine pasul în acest maraton şi Simona se apropie de o victorie muncită.

16:59: Halep - Keys 6-7, 6-4, 5-2. Game, Halep! Simona e la un singur game de câştigarea unui meci incredibil. Din păcate, Keys nu mai poate juca la nivelul arătat până la jumătatea setului decisiv, din cauza problemelor fizice.

17:01: Halep - Keys 6-7, 6-4, 5-3. Game, Keys! Madison câştigă un game lejer pe propriul serviciu, dar Halep va servi pentru accederea în sferturile de finală.

17:04: Halep - Keys 6-7, 6-4, 6-3. Game, set, meci, Halep! Simona se califică în sferturile de finală de la Wimbledon!!!!