10.1° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
10.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

CFR Cluj - FC Argeș 5-0. Nou-promovata, spulberată de campioană. Maric, două penalty-uri și un autogol

Replica API 2 martie 2021 | 00:00 1062

Nou-promovata FC Argeș era considerată echipa momentului în Liga 1, fără înfrângere de 11 etape. Totul s-a spulberat însă în runda a 25-a, când a pierdut cu 0-5 în deplasarea cu CFR Cluj. Maric a provocat două penalty-uri și a dat un autogol.

Campioana a început tare meciul și a nimerit bara prin Costache. În minutul 34, Maric "a ieșit la rampă" și a provocat primul penalty, transformat de Deac.

După 3 minute, același croat a mai făcut un penalty, după ce a atins mingea cu mâna și Deac a reușit dubla de la punctul cu var.

Prima repriză s-a încheiat cu ocazia lui Costache, însă în partea secundă, Maric și-a continuat prestația dezastruoasă și a înscris un autogol.

CFR Cluj - FC Argeș 5-0. Înaintea acestui meci, piteștenii aveau 11 etape la rând fără înfrângere

CFR a făcut 4-0 prin Costache, după o combinație rapidă cu Omrani. Piteștenii au avut și ei o ocazie prin Mușat, însă cei care au marcat au fost tot clujenii, prin Rondon, care a închis tabela, iar Costache a ratat ultima șansă a meciului.

CFR Cluj - FC Argeș s-a terminat 5-0. A fost cea mai clară victorie a lui CFR în acest sezon. Campioana nu a mai înscris 5 goluri într-un meci din Liga 1 din septembrie 2019, când au marcat tot de 5 ori cu Voluntari.

Știrea inițială:

CFR Cluj primește vizita echipei FC Argeș, de la ora 20:30, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe siteul digisport.ro.

Campioana înfruntă astăzi cea mai în formă echipă din 2021. Nou-promovata s-a transformat complet în pauza de iarnă, când Jean Vlădoiu a fost numit la conducerea clubului. Piteștenii au 11 etape la rând fără eșec, au ajuns la șase puncte de zona play-off-ului, iar astăzi joacă pe terenul CFR-ului.

În runda precedentă, CFR Cluj a triumfat la Mediaș. De partea cealaltă, FC Argeș a câștigat la limită pe terenul lui FC Voluntari. CFR trebuie să câștige pentru a o egala pe FCSB, care duminică s-a impus la Botoșani și s-a distanțat pentru moment în fruntea clasamentului.