14.1° Constanța Mar., 30 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6715
14.1° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Champions League: Barcelona și Atletico Madrid, eliminate în sferturile de finală

Virgil STOIAN 18 aprilie 2024 | 00:00 995

Paris Saint-Germain și Borussia Dortmund au reușit marți calificarea în semifinalele Champions League, după ce ambele suferiseră înfrângeri în manșa tur disputată în urmă cu o săptămână. Cele două formații se vor întâlni în următoarea fază.

Champions League: Barcelona si Atletico Madrid, eliminate in sferturile de finala

Barcelona - Paris Saint-Germain 1-4 (3-2 în tur), în sferturile Champions League

După victoria cu scorul de 3-2 din Anglia, Barcelona avea nevoie de o remiză pe teren propriu cu PSG pentru calificarea în semifinale.

Catalanii au deschis scorul după 12 minute prin Raphinha, dar au rămas în inferioritate în minutul 29, când arbitrul român Istvan Kovacs l-a eliminate pe Araujo pentru fault în poziție de ultim apărător.

Francezii au reușit egalarea chiar înainte de pauză, prin Ousmane Dembele.

Partea secundă a adus descătușarea parizienilor care au mai punctat de trei ori prin Vitinha (min 55) și Kylian Mbappe cu o dublă (min 61 și 89).

Principalele momente ale partidei:

Min 90+7: Final de meci. PSG elimină Barcelona și merge în semifinale.

Min 90: Șapte minute de prelungiri.

Min 89: GOOOL PSG. Mbappe realizează dubla pe un contraatac al parizienilor și mai multe nesincronizări în defensiva catalanilor, iar PSG este sigură de calificarea în semifinale.

Min 61: GOOOL PSG. Kylian Mbappe transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri.

Min 59: Istvan Kovacs acordă penalti penru PSG la o intervenție a Cancelo asupra lui Dembele.

Min 55: GOOOL PSG. Vitinha îi duce pe francezi în avantaj cu un șut din interiorul careului.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+5: Fluier final al primei părți. La acest scor, Barcelona este calificată.

Min 45: S-au arătat cel puțin trei minute de prelungiri.

Min 40: GOOOL PSG. Ousmane Dembele aduce egalarea cu un șut sub bară, după centrarea lui Barcola.

Min 29: Barcola scapă singur spre poarta catalanilor, iar Araujo îl faultează la marginea careului în poziție de ultim apărător. Fundașul Barcelonei este eliminat de arbitrul Istvan Kovacs.

Min 28: Mbappe este aproape de egalare, dar execuția sa este respinsă de Ter Stegen.

Min 20: Șutul puternic trimis de Robert Lewandowski din interiorul careului trece puțin pe deasupra porții lui Donnarumma.

Min 12: GOOOL Barcelona. Lamine Yamal pătrunde excelent în partea dreptă și trimite în fața porții de unde Raphinha deviază în poartă.

Min 1: Arbitrul Istvan Kovacs fluieră startul de meci pe Stadionul Olimpic Montjuic din Barcelona.

Echipele de start:

FC Barcelona: 1. Ter Stegen (c) – 23. Kounde, 4. Araujo, 33. Cubarsi, 2. Cancelo – 21. De Jong, 22. Gundogan, 8. Pedri – 27. Yamal, 9. Lewandowski, 11. Raphinha. Antrenor: Xavi Hernandez

Rezerve: 13. Pena, 26. Astralaga – 5. Martinez, 7. Torres, 14. Joao Felix, 16. Lopez, 17. Alonso, 18. Romeu, 19. Vitor Roque, 30. Casado, 38. Guiu, 39. Fort

Paris Saint Germain: 99. Donnarumma – 2. Hakimi, 5. Marquinhos (c), 21. Hernandez, 25. Mendes – 33. Zaire-Emery, 17. Vitinha, 8. Ruiz – 10. Dembele, 7. Mbappe, 29. Barcola. Antrenor: Luis Enrique

Rezerve: 1. Navas, 80. Tenas – 4. Ugarte, 9. Ramos, 11. Asensio, 15. Pereira, 19. Lee Kang-In, 23. Kolo Muani, 26. Mukiele, 28. Soler, 35. Beraldo, 37. Skriniar
Borussia Dortmund - Atletico Madrid 4-2 (1-2 în tur), în sferturile Champions League

Meci nebun și la Dortmund între Borussia și Atletico Madrid, după victoria cu 2-1 în tur a spaniolilor.

Julian Brandt și Maatsen au înscris pentru nemți până la pauză, scor la care elevii lui Edin Terzic erau calificați.

Chiar în startul părții secunde, Atletico s-a năpustit în atac, iar autogolul lui Hummels și reușita lui Correa au restabilit egalitatea.

În doar trei minute, Dortmund a întors din nou meciul în favoarea sa prin Fullkrug și Sabitzer, în timp ce trupa lui Simeone nu a mai găsit drumul spre golul care ar fi trimis meciul în prelungiri.

Min 90+4: Fluier final. Dortmund întoarce scorul din tur și se califică în semifinalele Champions League.

Min 90: S-au arătat de la margine 4 minute de prelungiri.

Min 74: GOOOL Dortmund. Nemții întorc soarta partidei prin Marcel Sabitzer, cu un șut din unghi de la marginea careului.

Min 71: GOOOL Dortmund. Fullkrug își duce echipa în avantaj cu o lovitură superbă de cap, după centrarea din stânga a lui Sabitzer.

Min 64: GOOOL Atletico. Introdus pe teren la pauză, Angel Correa restabilește egalitatea cu un șut sub bară, după o intervenție nesigură a lui Kobel.

Min 49: GOOOL Atletico. Hummels deviază în propria poartă o minge trimisă cu capul de Hermoso, după un corner executat de Griezmann.

Min 46: S-a reluat partida.

Min 45+2: Final de repriză, iar gazdele sunt calificate la acest scor.

Min 45: De la margine se indică două minute suplimentare.

Min 39: GOOOL Dortmund. Maatsen dublează avantajul gazdelor cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

Min 34: GOOOL Dortmund. Lansat în adâncime de Hummels, Julian Brandt îl învinge pe Oblak cu largul concurs al acestuia.

Min 30: Borussia domină partida și pune presiune pe careul lui Oblak, însă acțiunile germanilor sunt blocate de defensiva lui Atletico.

Min 6: Alvaro Morata scapă singur cu Kobel și încearcă o scăriță care trece pe lângă poarta nemților.

Min 3: Ocazie mare Dortmund. Centrarea lui Sancho îl lasă singur în fața porții pe Sabitzer, care este blocat în momentul șutului.

Min 1: A început partida de pe Signal Iduna Park din Dortmund.

Borussia Dortmund: 1. Kobel – 26. Ryerson, 15. Hummels, 4. Schlotterbeck, 22. Maatsen – 20. Sabitzer, 23. Can (c) – 27. Adeyemi, 19. Brandt, 10. Sancho – 14. Fullkrug. Antrenor: Edin Terzic

Rezerve: 33. Meyer, 37. Lotka – 6. Ozcan, 8. Nmecha, 11. Reus, 16. Duranville, 17. Wolf, 18. Moukoko, 25. Sule, 38. Watjen, 43. Bynoe-Gittens

Atletico Madrid: 13. Oblak – 16. Molina, 20. Witsel, 2. Gimenez, 22. Hermoso, 3. Azpilicueta – 14. Llorente, 6. Koke (c), 5. De Paul – 19. Morata, 7. Griezmann. Antrenor: Diego Simeone

Rezerve: 1. Moldovan, 31. Gomis – 4. Gabriel Paulista, 8. Niguez, 10. Correa, 15. Savic, 17. Riquelme, 18. Vermeeren, 23. Mandava, 24. Barrios, 32. Nino