Anul XX Nr. 6720
16.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Fotbal: A patra victorie pentru Manchester United în Premier League

Replica API 4 septembrie 2022 | 22:05 811

Manchester United a obţinut a patra victorie consecutivă în campionatul de fotbal al Angliei, învingând cu scorul de 3-1 formaţia Arsenal Londra, duminică pe Old Trafford, în ultimul meci al etapei a 6-a din Premier League.

Internaţionalul brazilian Antony, transferat săptămâna trecută de la Ajax Amsterdam, a înscris primul său gol în tricoul lui United, în minutul 35, scrie Agerpres.

Arsenal a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Buyako Saka (60), însă gazdele au revenit şi au mai marcat de două ori, prin Marcus Rashford (66, 75).

Manchester United a urcat pe poziţia a cincea în clasament, cu 12 puncte, în urma acestui succes, în timp ce Arsenal, care a câştigat primele sale cinci meciuri din acest sezon, a rămas lider al campionatului englez, cu 15 puncte.

Rezultate

Sâmbătă

Everton - Liverpool 0-0

Chelsea - West Ham United 2-1

Au marcat: Chilwell (76), Havertz (88), respectiv Antonio (63).

Newcastle United - Crystal Palace 0-0

Nottingham Forest - Bournemouth 2-3

Au marcat: Kouyate (33), Johnson (45+2 - penalty), respectiv Billing (51), Solanke (63), Anthony (87).

Brentford - Leeds United 5-2

Au marcat: Toney (30 - penalty, 43, 58), Mbeumo (80), Wissa (90+1), respectiv Sinisterra (45+1), Roca (79).

Wolverhampton - Southampton 1-0

A marcat: Podence (45+1).

Tottenham Hotspur - Fulham 2-1

Au marcat: Hojbjerg (40), Kane (75), respectiv Mitrovic (83).

Aston Villa - Manchester City 1-1

Au marcat: Bailey (74), respectiv Haaland (50).

Duminică

Brighton - Leicester City 5-2

Au marcat: Thomas (10 - autogol), Caicedo (15), Trossard (64), Mac Allister (71 - penalty, 90+7), respectiv Iheanacho (1), Daka (33).

Manchester United - Arsenal Londra 3-1

Au marcat: Antony (35), Rashford (66, 75), respectiv Saka (60).