Anul XX Nr. 6719
15.8° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal - EURO 2020: Olanda, eliminată surprinzător de Cehia, cu 2-0, în optimi

Replica API 28 iunie 2021 | 07:46 731

Echipa de fotbal a Cehiei a produs o mare surpriză la EURO 2020, prin victoria în faţa formaţiei Olandei, cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seara, pe Puskas Arena din Budapesta, în optimile de finală ale competiţiei.

Cehia a făcut un meci aproape perfect şi s-a impus prin golurile marcate de Tomas Holes (68) şi Patrik Schick (80), în faţa unei echipe care impresionase în grupe, scrie Agerpres.

Batavii au dezamăgit în acest meci, în care în repriza secundă practic nu au existat, în condiţiile în care au jucat în zece din min. 56, neavând în cele 98 de minute jucate niciun şut pe poartă.

Oranje a avut prima fază periculoasă a meciului, în min. 8, dar Depay a tras pe lângă ţintă, după ce de Ligt a încercat să trimisă cu capul spre poartă, dar nu a făcut decât să respingă.

Echipa antrenată de Frank de Boer a fost aproape de gol în min. 13, când portarul Vaclik a ieşit complet aiurea, dar Dumfries a fost blocat in extremis de Kalas.

Cehii au creat prima fază notabilă la poarta lui Stekelenburg în min. 22, când Soucek a deviat cu capul spre colţul lung centrarea lui Sevcik. În min. 28, Schick a tras de la 20 de metri, dar Stekelenburg (38 de ani) a reţinut.

Ambele echipe şi-au mai creat situaţii de poartă până la pauză, dar şutul lui Malena a fost respins de Celustka (31), iar Barak (38) a fost blocat în careu de fundaşul de Ligt. Dumfries (39) a trimis o centrare periculoasă în faţa porţii, dar Vaclik a respins cu genunchiul.

Momentul psihologic al partidei s-a consumat în min. 52, când Malen a scăpat singur cu portarul Vaclik, dar nu a reuşit să îl dribleze, iar la atacul cehilor fundaşul de Ligt a alunecat şi a comis henţ în postură de ultim apărător, fiind eliminat de rusul Karasev (56), după consultarea arbitrajului video (iniţial primise doar galben).

Din acest moment, olandezii au ieşit complet din joc, nereuşind practic să mai pună în pericol poarta cehă, în timp ce jucătorii antrenaţi de Silhavy şi-au creat ocazii după ocazii.

Kaderabek (65) a tras slab din poziţie excelentă, iar Dumfries a blocat salvator.

Cehia a deschis scorul în min. 68, când Holes a reşuat cu capul din 4 metri o minge recentrată de Kalas.

Stekelenburg a fost la post la şuturile trimis din afara careului de Soucek (77) şi Masopust (78), dar nu a mai putut face nimic la mingea trimisă de Schick la colţul scurt (80), din centrarea lui Holes. Pentru Schick a fost al patrulea său gol la EURO 2020.

Până la acest meci, Olanda nu reuşise să marcheze în doar unul din ultimele sale 11 meciuri de la EURO. Olanda a fost echipa cu cel mai bun atac în faza grupelor, având opt goluri marcate.

Cehia, campioană euroepană în 1976 (Cehoslovacia) şi vicecampioană europeană în 1996, va juca în sferturi contra Danemarcei, pe 3 iulie, la Baku.