12.3° Constanța Joi, 2 Mai 2024
Anul XX Nr. 6717
12.3° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Olympique Lyon spulberă visul cetățenilor - Francezii, în semifinale (3-1 vs Manchester City)

Replica API 17 august 2020 | 22:39 1446

Surprizele continuă în Champions League. Favorită înaintea partidei, Manchester City a părut prea sigură de calificarea în semifinale și a fost eliminată de Olympique Lyon, care a profitat de fiecare ocazie avută. Sterling putea să împingă confruntarea în prelungiri (a ratat cu poarta goală la 2-1 pentru OL, în minutul 86), însă Dembele a stabilit scorul final după doar 60 de secunde.

Cornet a deschis scorul pentru francezi în minutul 24, după ce Eric Garcia a reușit să îl oprească în primă fază pe Toko Ekambi. Kevin De Bruyne părea să readucă speranțele "cetățenilor" la viață în minutul 69, însă Dembele a tranșat soarta calificării prin golurile din minutele 79 și 87.

Au evoluat următoarele echipe:

Manchester City: Ederson - Walker, Garcia, Laporte, Cancelo - Fernandinho (Mahrez '46), Rodrigo (D. Silva '84), Gundogan - De Bruyne, Sterling, Jesus. Antrenor Pep Guardiola;

Olympique Lyon: Lopes - Dubois (Tete '74), Marcelo, Denayer, Marcal, Cornet - Aouar, Caqueret, Bruno Guimaraes (Mendes '70) - Memphis Depay (Moussa Dembele '75), Toko Ekambi (Reine-Adelaide '87). Antrenor Rudi Garcia.

La echipa franceză, portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă, conform hotnews.ro.