Anul XX Nr. 6720
15.8° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Premier League: Remiză spectaculoasă între Manchester United și Liverpool

A.F. 8 aprilie 2024 | 00:00 436

Derbiul etapei cu numărul 32 din Premier League între Manchester United și Liverpool s-a terminat cu scorul de 2-2, după un meci cu multe faze de poartă. Formația Jurgen Klopp ratează revenirea pe primul loc al clasamentului.

Premier League: Remiza spectaculoasa intre Manchester United si Liverpool

Neînvinsă de șapte runde în Premier League, Liverpool a ratat revenirea în fotoliul de lider, după remiza obținută pe terenul lui Manchester United.

Luis Diaz a deschis scorul după 23 de minute după o lovitură de colț, mingea fiind deviată perfect de Nunez.

În minutul 50, Bruno Fernandez a egalat cu un gol superb din apropierea mijlocului terenului, la o greșeală mare în defensiva „cormoranilor”.

Manchester United a preluat conducerea în minutul 67, șutul din unghi al lui Mainoo lăsându-l fără replică pe Kelleher.

Egalarea a venit în minutul 84 de la Mihamed Salah, care a transformat lovitura de pedeapsă obținută după faultul lui Wan-Bissaka.

Cu 71 de puncte, Liverpool egalează liderul Arsenal dar rămâne pe poziția secundă din cauza golaverajului mai slab, în timp ce United se află în afara pozițiilor de cupe europene, cu 49 de puncte, scrie hotnews.ro.