Anul XX Nr. 6721
9.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Arsenal a pierdut, dar s-a calificat în sferturile Europa League!

Replica API 20 martie 2021 | 23:33 1493

Arsenal a pierdut chiar pe Emirates însă tunarii s-au calificat în sferturile de finală ale Europa League.

Arsenal a fost înfrântă acasă, pe Emirates, cu 1-0 de Olympiacos, însă tunarii au fost cei care au obținut calificarea datorită victoriei clare din tur, cu 3-1.

Pentru Mikel Arteta înfrângerea a însemnat oprirea unei serii pozitive de cinci meciuri fără înfrângere în toate competițiile (patru victorii și un egal), însă mai important este faptul că tunarii rămân în cursa pentru trofeul Europa League.

Tunarii nu au făcut un meci excelent iar grecii au fost mai buni în această seară, dar cu siguranță că echipa de pe Emirates speră să compenseze evoluțiile slabe din Premier League, acolo unde se află pe locul 10, cu un parcurs bun în Europa League.

Singurul gol al serii a venit în minutul 51 după o cursă extraordinară a lui El-Arabi. Acesta a ajuns cu mingea până în careul advers, a driblat, a șutat puternic iar mingea, după ce a fost ușor deviată de Gabriel, a ajuns în plasa porții, fără ca Leno să poată face ceva.

În minutul 84 Ousseynou Ba a primit cartonașul roșu și a lăsat echipa greacă în 10 oameni, pecetluind astfel soarta calificării, conform eurosport.ro.