Anul XX Nr. 6716
16.5° Constanța Miercuri, 1 Mai 2024 Anul XX Nr. 6716

Europa League: Liverpool și AC Milan, eliminate în sferturi

A.F. 20 aprilie 2024 | 00:00 679

AC Milan și Liverpool au părăsit joi acest sezon al cupelor europene, după ce au fost eliminate din sferturile de finală ale Europa League. AS Roma, Atalanta și Leverkusen sunt primele echipe calificate în semifinale.

Europa League: Liverpool si AC Milan, eliminate in sferturi

AS Roma, Atalanta și Leverkusen s-au calificat în semifinalele Europa League

După 1-0 în tur, AS Roma a câștigat și manșa secundă în fața celor de la AC Milan cu scorul de 2-1.

Pe Stadio Olimpico, elevii lui Daniele De Rossi au deschis scorul în minutul 12 prin Mancini și au scăpat de emoții zece minute mai târziu, după golul lui Dybala.

În superioritate numerică din minutul 31, după eliminarea lui Celik, milanezii nu au reușit să înscrie decât în final prin Gabbia, iar Roma se pregătește pentru semifinale.

Învinsă categoric în primul meci (3-0), Liverpool a câștigat la limită duelul cu Atalanta, scor 1-0, prin golul lui Salah din minutul 7, dar englezii părăsesc competiția, scrie hotnews.ro.

Partida dintre Marseille și Benfica a intrat în prelungiri, după 1-0 în timpul regulamentar și 1-2 în meciul tur.