10.4° Constanța Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
10.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Gimnastică artistică: Sabrina Maneca Voinea, clasată pe 4 în finala de la sol, la Mondiale

A.F. 10 octombrie 2023 | 00:00 938

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, duminică, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, în timp ce americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur.

Gimnastica artistica: Sabrina Maneca Voinea, clasata pe 4 in finala de la sol, la MondialeSabrina Maneca Voinea

Maneca Voinea a fost notat cu 13,766 puncte, la doar 200/1000 de medalia de bronz, obţinută de brazilianca Flavia Saravia (13,966).

Simone Biles s-a impus cu 14,633, fiind urmată de brazilianca Rebeca Andrade, cu 14,500.

Pentru Biles medalia de la sol reprezintă al 23-lea titlu mondial din palmaresul său. La Anvers, Biles a luat aur cu echipa, la individual compus, la sărituri, bârnă şi sol, citează Agerpres.