15.4° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
15.4° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Meciul Franța - Elveția ar putea să fie jucat din nou. Petiție semnată de peste 200.000 de oameni

Replica API 2 iulie 2021 | 00:02 2307

O petiţie care cere rejucarea meciului Franţa - Elveţia din optimile de finală ale Euro-2020 a strâns peste 200.000 de semnături până în prezent, informează lesoir.be, arată news.ro, citată de stiripesurse.ro.

"Portarul Sommer nu era pe linia porţii când Mbappé a executat lovitura de departajare", acesta este motivul pentru care un suporter, Pierre, s-a angajat în demersul ambiţios de obţine rejucarea meciului dintre Franţa şi Elveţia.

Până joi după-amizaă, au fost înregistrate peste 215.000 de semnături.

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Euro-2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema '57, '59 şi Paul Pogba '75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic '15 şi '81 şi Mario Gavranovic '90.

În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalti.

Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat.