Anul XX Nr. 6736
10.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Surpriză mare - Iga Swiatek, eliminată în sferturile de finală

Virgil STOIAN 1 octombrie 2023 | 00:00 1099

Iga Swiatek, principala favorită a turneului „WTA 500” de la Tokyo și fostă lideră mondială, a ratat calificarea în semifinale, după înfrângerea în fața rusoaicei Veronika Kudermetova (19 WTA), scor 6-2, 2-6, 6-4.

Surpriza mare - Iga Swiatek, eliminata in sferturile de finala

Veronika Kudermetova, în semifinale la WTA Tokyo, după victoria în fața polonezei Iga Swiatek

Eliminată în optimi la US Open 2023, Iga Swiatek a pierdut primul loc în ierarhia mondială, iar WTA Tokyo a fost primul turneu la care participă de pe locul secund.

Dacă în optimi a învins cu greu locul 148 mondial, poloneza nu a reușit să treacă și de sferturi.

Kudermetova a început perfect partida, a condus cu 4-0 și nu a cedat decât două gameuri adversarei în primul set.

A urmat revenirea fostei lidere mondiale, care a trimis partida în decisiv, după o prestație solidă în setul secund.

Rusoaica a controlat însă și setul al treilea și profitând de greșelile polonezei a obținut calificarea în turul următor.

Meciul a durat două ore și 23 de minute.

În semifinale, Veronika Kudermetova o va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova (86 WTA).

Toray Pan Pacific Open Tennis (Tokyo) are loc în perioada 25 septembrie - 1 octombrie, pe hard, face parte din categoria WTA 500 și are premii totale în valoare de $780.637. Principala favorită era Iga Swiatek, iar campioana en-titre este Liudmila Samsonova (2022), potrivit hotnews.ro.