23.3° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
23.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Barcelona - THW Kiel 28-33, în finala Ligii Campionilor. Gruparea germană a produs marea surpriză

Replica API 31 decembrie 2020 | 00:31 1276

Kiel a reușit marea surpriză și a învins Barcelona, în finala Ligii Campionilor la handbal masculin, scor 28-33. Gruparea germană este noua regină a Europei.

În ciuda faptului că a pornit cu șansa a doua, THW Kiel a condus ostilitățile de la început pâna la final în Lanxess Arena. Cu Ekberg și Sagosen în mare formă în atac și cu Landin imperial între buturi, nemții au răsturnat calculele hârtiei și au învins-o fără drept de apel pe Barcelona, scor 28-33. Este al patrulea trofeu al Ligii Campionilor din palmaresul lui Kiel.

Barcelona - Kiel 28-33: Minutul 60: Kiel este noua campioană a Europei!

Barcelona - Kiel 25-29: Minutul 55: Sagosen menține diferența de patru goluri în favoarea germanilor.

Barcelona - Kiel 22-26: Minutul 50: După șase minute fără gol, Barcelona a înscris prin Gomez.

Barcelona - Kiel 20-25. Minutul 44: Kiel este la jumătate de repriză de marea surpriză!

Barcelona - Kiel 19-21. Minutul 40: Cindric are șansa de a aduce Barcelona la un singur gol în urma lui Kiel, însă portarul nemților Landin are o intervenție uimitoare.

Barcelona - Kiel 17-21. Minutul 35: Kiel are patru goluri avantaj în fața Barcelonei.

Barcelona - Kiel 16-19.Minutul 31: Începe repriza secundă!

Barcelona - Kiel 16-19.Minutul 30: Pauză pe Lanxess Arena! La capătul unui joc superb, Kiel conduce surprinzător Barcelona, cu 19-16.

Barcelona - Kiel 15-15. Minutul 27: Cu trei minute înainte de pauză, Barcelona restabilește egalitatea prin Mem.

Barcelona - Kiel 13-14. Minutul 23: Gruparea germană a avut șansa să se distanțeze la cinci goluri, însă Barcelona s-a apropiat la o singură reușită.

Barcelona - Kiel 9-11. Minutul 17: Kiel înscrie cel mai frumos gol al jocului.

Barcelona - Kiel 8-10. Minutul 15: La jumătatea primei reprize, Sagosen marchează al treilea său gol în această partidă.

Barcelona - Kiel 4-6. Minutul 9: Kiel se distanțează la două goluri diferență, în urma unei faze superbe.

Barcelona - Kiel 3-4. Minutul 7: După câteva răsturnări de scor, Kiel trece din nou în avantaj prin Ekberg, de la 7 metri.

Barcelona - Kiel 0-1. Minutul 2: Germanii deschid scorul prin slovenul Zarabec.

Minutul 1: A început meciul dintre Barcelona și Kiel, din finala Ligii Campionilor, potrivit digisport.ro.