Anul XX Nr. 6718
18.6° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

CS Universitatea Craiova a câștigat Cupa României!

Replica API 24 mai 2021 | 23:59 1174

CS Universitatea Craiova a câştigat Cupa României, după ce a învins, sâmbătă, la Ploieşti, cu scorul de 3-2 (1-1, 1-1), echipa Astra Giurgiu, după prelungiri. Oltenii au fost conduşi cu 2-1 în prelungiri, dar au reuşit să întoarcă scorul. Antrerior, CS Universitatea Craiova a cucerit trofeul în 2018, scrie stiripesurse.ro

Au marcat: Găman '17 (p), Boe-Kane '90+3 / A. Ivan '14, Nistor '99, Screciu '113.

0-1, min. 14: Nistor a dat o pasă de vreo 40 de metri, mingea a trecut printre doi fundaşi ai Astrei şi a ajuns la Andrei Ivan, care a scăpat singur cu Popa şi l-a învins cu un şut de la opt metri, peste portarul ieşit să-l blocheze;

1-1, min. 17: Stahl a fost faultat în marginea careului de Mihai Constantin, iar Feşnic a dictat penalti, pe care l-a transformat Găman. Faultul pare făcut în afara careului;

2-1, min. 93: V. Gheorghe a şutat de la 15 metri, Pigliacelli a respins balonul până la Boe-Kane, care a marcat cu capul;

2-2, min. 99: Nistor a înscris cu un şut spectaculos de la peste 25 de metri, mingea atingând bara laterală şi intrând în poartă;

2-3, min. 113: Nistor a centrat dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă şi Screciu a marcat cu capul, profitând de o ieşire greşită a portarului Popa.

Paula Seling a interpretat imnul naţional înaintea meciului.

Partida a avut loc cu spectatori, în tribune fiind peste 1.500 de fani, între care şi vicepremierul Dan Barna, care a declarat că ţine cu Universitatea Craiova la acest meci.