11.4° Constanța Vin., 17 Mai 2024
Anul XX Nr. 6732
11.4° Constanța Vineri, 17 Mai 2024 Anul XX Nr. 6732

Farul s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League, după 2-0 cu Flora Tallinn

A.F. 16 august 2023 | 19:24 1113

Meciul crucial dintre Flora Tallinn și Farul Constanța, din etapa a treia preliminară a Conference League, a început la ora 19:00 pe stadionul „Lilleküla”

Farul s-a calificat in play-off-ul Europa Conference League, dupa 2-0 cu Flora Tallinn

Farul a câștigat manșa tur, scor 3-0.

Dacă trece de Flora Tallinn, Farul o va întâlni în play-off-ul Conference League, ultimul tur înainte de faza grupelor, pe pierzătoarea dintre Qarabag și HJK Helsinki, 2-1 în manșa tur.

Echipe de start:

Flora Talliin: Grunvald - Hussar, Kuusk, Seppik, Kallaste - Vassilijev, Miller - Kuraksin, Alliku, Ojamaa - Zenjov

Rezerve: Paplavskis, Lapa, Lukka, Mihaailov, Kolobov, Purg, Lilander, Pajo, Veering, Vain

Antrenor: Jurgen Henn

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Băluță, Nedelcu, Artean - Mazilu, Rivaldinho, Budescu

Rezerve: Buzbuchi, Mușat, Queiros, Vînă, Vianna, Andronache, Boli, Carnat, Grameni, Grosu, Sali, Dussaut

Antrenor: Gică Hagi

UPDATE, ora 19.00: A început partida de la Tallin

Minutul 1: Gazdele au avut lovitura de începere

UPDATE, ora 19.03: GOOOOOL! Farul a deschis scorul

Minutul 4: Rivaldinho a deschis scorul după un șut al lui Băluță care a poposit în gheata lui Rivaldinho

UPDATE, ora 19.05: Flora ratează două șanse mari
Minutul 6: Flora a ratat două șanse mari de gol, Aioani a apărat excepțional baloanele trimise spre poartă de jucătorii gazdelor

UPDATE, ora 19.19: GOOOOOL! Reușită fantastică semnată de Constantin Budescu
Minutul 18: Budescu duce scorul la 2-0 după un gol senzațional, cu exteriorul de la 18 metri.

UPDATE, ora 19.25: Farul conduce cu 2-0
Minutul 25: Campioana României se află la conducere pe tabela de marcaj, scor 2-0.

UPDATE, ora 19.37: Partida s-a echilibrat, Flora încearcă să atace timid

Minutul 37: Partida a ”amorțit”, iar cele două echipe preferă să nu își asume riscuri.

UPDATE, ora 20:03: A început repriza secundă

UPDATE, ora 19.47: Pauză în Estonia

La finalul primei reprize, Farul Constanța se află în avantaj pe tabela de marcaj, scor 2-0.

UPDATE, ora 20:21: Farul este cu gândul la următorul tur din Conference League
Minutul 65: Campioana României a cedat voit controlul partidei și a redus turația: Flora domină teritorial meciul

Min. 90: 3 minute de prelungiri.

Min. 90+3: Final de meci!