Anul XX Nr. 6712
10.8° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Finala Europa League: Villarreal - Man. United 1-1 (11-10 la penalty-uri)

Replica API 28 mai 2021 | 23:57 1262

Villarreal este noua câștigătoare din Europa League. Spaniolii au avut nevoie de penalty-uri pentru a învinge Manchester United, iar portarul Rulli a parat ultima lovitură de pedeapsă, bătută de celălalt portar, De Gea.

Finala Europa League: Villarreal - Manchester United 1-1 (11-10 la loviturile de departajare)

La fel ca în 2014, Unai Emery a avut nevoie de penalty-uri pentru a câștiga Europa League. Dacă atunci a făcut-o pe banca Sevillei, acum a reușit-o cu Villarreal.

"Diavolii" au avut prima șansă a finalei în minutul 20, când nimeni nu a ajuns la șutul-centrare al lui Shaw. Peste 3 minute, "submarinul galben" a dat replica după ce centrarea din rabbona a lui Bacca a fost reluată peste poartă de Pau Torres.

Chiar dacă United a dominat, cei care au deschis scorul au fost spaniolii, prin golgheterul Gerard Moreno, în minutul 29. Trupa lui Solskjaer a ratat ultima șansă a primei reprize, însă partea secundă a debutat cu o ocazie mare a spaniolilor.

Forcingul "diavolilor" s-a concretizat în minutul 55, când "matadorul" Cavani a egalat. Ultima șansă din timpul regulamentar le-a aparținut "diavolilor" și s-a ajuns în reprizele de prelungiri.

United a obosit după ce a dominat în timpul regulamentar, iar cei care au ratat în prima repriză de prelungiri au fost cei de la Villarreal, de două ori, însă nu au fost ocazii mari.

În repriza secundă a prelungirilor, portarul lui Villarreal a reținut în ultima clipă din fața lui Rashford, iar apoi au mai ratat și spaniolii o șansă, prin Gerard Moreno.

S-a trecut la loviturile de departajare și s-au executat 22. Practic, toți jucătorii au executat, însă doar unul a ratat. Portarul David De Gea nu l-a putut învinge pe omologul său din poarta lui Villarreal, Rulli, care "l-a ghicit", după ce Rulli marcase cu câteva secunde înainte.

Pentru Unai Emery aceasta este o performanță extraordinară și totodată un record. Spaniolul de pe banca lui Villarreal a câștigat 4 finale din 5 disputate în Europa League. În 2014, Emery câștiga trofeul tot la loviturile de departajare, dar pe banca Sevillei, 4-2 cu Benfica, scrie digisport.ro.