Anul XX Nr. 6718
11.7° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Fotbal: Farul a învins-o pe FC U Craiova cu 2-1, în deplasare, în Superligă

A.F. 31 octombrie 2022 | 00:00 1128

Farul Constanţa a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii de fotbal, prima a returului.

Sursa foto: Fotbal Club Universitatea 1948 /Facebook

Gazdele au deschis scorul prin belgianul William Baeten (8), dar liderul a egalat până la pauză, prin tânărul Andrei Borza (35), cu un şut de la circa 25 de metri, acesta fiind primul său gol în Superligă, scrie Agerpres.

Mihai Popescu (51) a marcat golul victoriei echipei de la malul Mării Negre.

Argentinianul Juan Bauza (FC U Craiova) a fost ghinionistul serii, ratând trei ocazii mari de gol în repriza secundă.

Gheorghe Hagi i-a oferit şansa debutului în min. 87 lui Alexandru Constantin Stoian, un atacant de doar 14 ani, care va împlini 15 ani pe 15 decembrie.

FC U Craiova a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie, două egaluri şi patru eşecuri.

Farul are şase victorii şi un egal în ultimele şapte etape.

Farul s-a impus şi în tur cu acelaşi scor, 2-1.

FC U 1948 Craiova - FC Farul Constanţa 1-2 (1-1), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Au marcat: William Baeten (8), respectiv Andrei Borza (35), Mihai Popescu (51).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Arbitru video: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)
Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF