17.1° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
17.1° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal: Paris Saint-Germain, învingătoare la Angers (3-0), amână sărbătorirea titlului de campioană a Franţei

Replica API 22 aprilie 2022 | 00:00 313

Paris Saint-Germain a învins miercuri în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Angers şi mai are nevoie de un singur punct în ultimele cinci etape ale sezonului pentru a intra în posesia titlului de campioană a Franţei.

Starul Kyilian Mbappe i-a adus în avantaj pe parizienii în minutul 28, înainte ca fundaşul spaniol Sergio Ramos să mărească avantajul oaspeţilor, în prelungirile primei reprize (45+2). Brazilianul Marquinhos a stabilit rezultatul final al întâlnirii, în minutul 77, citează Agerpres.

PSG şi-a amânat sărbătorirea celui de-al zecelea său titlu de campioană naţională după ce ocupanta locului secund în clasament, Olympique Marseille, s-a impus pe teren propriu, cu 3-2, în partida cu FC Nantes.

Parizienii ar putea destupa însă şampania sâmbătă, când vor înfrunta formaţia RC Lens chiar pe Parc des Princes.

Rezultate:

Miercuri

Girondins Bordeaux - AS Saint-Etienne 2-2

Au marcat: Mara (16), Jean Onana (23), respectiv Bouanga (33), Nordin (65).

Troyes - Clermont 0-1

A marcat: Bayo (88).

Lorient - FC Metz 1-0

A marcat: Dango Ouattara (90+5).

Stade Reims - Lille OSC 2-1

Au marcat: Munetsi (32), Abdelhamid (90+2), respectiv Renato Sanches (57).

AS Monaco - OGC Nice 1-0

A marcat: Golovin (45+2).

RC Lens - Montpellier 2-0

Au marcat: David Da Costa (37), Knepe Ganago (75).

Brest - Olympique Lyon 2-1

Au marcat Mounie (27 - penalty), Cardona (74), respectiv Moussa Dembele (72).

RC Strasbourg - Rennes 2-1

Au marcat: Habib Diallo (4), Ajorque (77), respectiv Terrier (54).

Angers - Paris Saint-Germain 0-3

Au marcat: Mbappe (28), Ramos (45+2), Marquinhos (77).

Olympique Marseille - FC Nantes 3-2

Au marcat: Payet (39 - penalty, 55 - penalty), Harit (75), respectiv Girotto (26), Coco (41).