12.4° Constanța Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
12.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Fotbal: România învinge Elveţia cu 1-0 şi câştigă Grupa I a preliminariilor EURO 2024

A.F., A.C. 21 noiembrie 2023 | 21:15 2152

România a încheiat cu victorie preliminariile pentru Campionatul European din 2024. Într-o atmosferă de sărbătoare pe Arena Națională, tricolorii au învins Elveția, scor 1-0 și au câștigat Grupa I.

Fotbal: Romania invinge Elvetia cu 1-0 si castiga Grupa I a preliminariilor EURO 2024

Reușita lui Denis Alibec, din minutul 50, a fost cea care a făcut diferența în confruntarea cu Elveția, de pe Arena Națională din București.

Cu peste 50.000 de suporteri în tribune, tricolorii au făcut un nou meci bun și au încheiat grupa neînvinși.

90+7 - Final de meci. România a învins Elveția cu 1-0.

Minutul 90+6 - Moldovan salvează încă odată.

Minutul 92 - Hagi primește cartonaș galben după ce a protestat la o decizie a arbitrului, care a dat fault la o intervenție de-a sa.

Minutul 90 - Arbitrul arată 5 minute de prelungiri.

Minutul 88 - Intervenție salvatoare a lui Bancu. A blocat un adversar care ar fi trimis pe poartă de la 12 metri

Minutul 83 - Schimbare: Ies Stanciu și Alibec, intră Pușcaș și Olaru.

Minutul 82 - Moldovan intervine din nou decisiv.

Minutul 81 - Schimbare la elvețieni. Iese Vargas intră Zeqiri.

Minutul 71 - Încă o schimbare la noi. Iese Florinel Coman, intră Denis Drăguș.

Minutul 70 - Încă o ratare mare a elvețienilor. Mingea, trimisă de la 7 metri pe lângă poartă.

Minutul 67 - Elvețienii atacă furibund și intră tot mai des în careul „tricolorilor”. Ieșim cu greu din jumătatea noastră de teren.

Minutul 65 - Dublă schimbare la naționala României. Ies Cicâldău și Moruțan, intră Ianis Hagi și Răzvan Marin.

min 61: Încă o șansă uriașă pentru oaspeți. Moldovan scoate din nou incredibil.

min 60: Ocazie mare pentru Elveția. Okafor a șutat plasat, dar Moldovan a intervenit excelent.

min 54: Cartonaș galben pentru căpitanul Xhaka, după un atac dur la Marin.

min 50: GOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA! Denis Alibec deschide scorul cu un șut din câțiva metri, din centrarea lui Moruțan.

min 48: Cartonaș galben pentru Moruțan după un fault tare la Garcia.

min 46: Start în repriza a doua.

min. 40: Coman trage pe jos de la 25 de metri. Portarul reține fără probleme

min. 34: Stanciu bate foarte bine o lovitură liberă de la 28 de metri. Mingea trece puțin peste poartă

min. 26: Ndoye a pătruns în careu și a centrat în fața porții, dar Vargas și Okafor nu au ajuns la minge

min. 20: Okafor trage de la 20 de metri, dar Moldovan e pe fază și respinge în corner

min.17: Florinel Coman a avut din nou o acțiune personală și a centrat la colțul lung. Mingea a ajuns la Moruțan, care a reluat din foarfecă, dar portarul elvețian a reținut

min. 15: După o acțiune personală, Florinel Coman a încercat să-l găsească pe Cicâldău în careu, dar mingea nu a ajuns la mijlocașul român

min. 9: Garcia centrează pe jos, iar Bancu respinge în corner, de la colțul lung

min. 4: Moruțan a intrat în careu, dar a pierdut mingea, fiind înconjurat de doi adversari

min. 1 A început meciul! Elveția a avut lovitura de start.

Noutăţile sunt Alexandru Cicâldău, Marius Marin, Olimpiu Moruţan, Denis Alibec şi Florinel Coman, care i-au înlocuit pe Vladimir Screciu, Răzvan Marin, Ianis Hagi, George Puşcaş şi Denis Drăguş.

Echipele de start

România: 12. Horaţiu Moldovan - 2. Andrei Raţiu, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu - 8. Alexandru Cicâldău, 6. Marius Marin, 10. Nicolae Stanciu (căpitan) - 21. Olimpiu Moruţan, 7. Denis Alibec, 17. Florinel Coman. Selecţioner: Edward Iordănescu.
Rezerve: 1. Florin Niţă, 16. Ionuţ Radu - 4. Bogdan Racoviţan, 5. Vladimir Screciu, 9. George Puşcaş, 13. Andrei Artean, 14. Ianis Hagi, 18. Răzvan Marin, 19. Denis Drăguş, 20. Darius Olaru, 22. Vasile Mogoş, 23. Florin Tănase.

Elveţia: 12. Yvon Mvogo - 13. Ricardo Rodriguez, 4. Nico Elvedi, 5. Manuel Akanji, 15. Ulisses Garcia - 20. Michel Aebischer, 10. Granit Xhaka (căpitan), 19. Dan Ndoye - 23. Xherdan Shaqiri, 9. Noah Okafor, 17. Ruben Vargas. Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve: 1. Yann Sommer, 21. Anthony Racioppi - 2. Filip Ugrinic, 3. Loris Benito, 6. Denis Zakaria, 7. Zeki Amdouni, 8. Remo Freuler, 11. Renato Steffen, 14. Andi Zeqiri, 16. Eray Comert, 18. Cedric Zesiger, 22. Fabian Schaer.

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Stefano Alassio; al patrulea oficial: Matteo Marcenaro (toţi din Italia)
Arbitru video: Massimiliano Irrati; arbitru asistent video: Valerio Marini (ambii din Italia)
Observator UEFA pentru arbitri: Goran Mihaljevic (Muntenegru); Delegat UEFA: Michal Mertinyak (Slovacia)