12.3° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

BOMBĂ pe Anfield Road: Liverpool - Chelsea: 0-2!

Replica API 27 aprilie 2014 | 00:00 88

Chelsea reintră în lupta pentru titlu

Fanii lui Liverpool se pregăteau de un nou pas spre primul titlu după 24 de ani, însă au fost readuşi la realitate de Jose Mourinho. Portughezul a trimis pe teren o echipă formată din mai multe rezerve şi a dat lovitura chiar pe Anfield Road, scor final 2-0 pentru Chelea.

Ca de obicei, londonezii s-au apărat pe toată durata meciului cu Liverpool, iar liderul la zi din Premier League n-a reuşit să spargă defensiva lui Mourinho. Mai mult, în prelungirile primei reprize, Demba Ba a deschis scorul, după ce Gerrard a gafat uluitor la mijlocul terenului şi l-a lăsat singur cu portarul. Golul doi avea să vină la finalul meciului, prin Willian. În acest moment, cu două etape înainte de final, Liverpool are 80 de puncte, Chelsea 78, iar City 74, dar cu două meciuri mai puţin jucate. Chelsea reintră astfel în lupta pentru titlu.