Anul XX Nr. 6711
12.3° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Bravo, Simona! Halep s-a calificat în sferturi de finală la Indian Wells

Replica API 18 martie 2015 | 08:56 370

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-4, 6-4, pe sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA 2-0 (6-4 / 6-4)

Setul 2:

0-1 - Pliskova începe bine setul secund şi reuşeşte doi aşi, deşi în primul set nu avusese nici măcar unul. Urmează Halep la serviciu

1-1 - Simona Halep vine rapid cu replica şi îşi cîştigă şi ea serviciul, ceva mai greu decît Pliskova. A fost condusă cu 0-30, însă a revenit excelent

2-1 - Ce frumos! Simona Halep reuşeşte primul break din setul secund. O dublă greşeală i-a fost fatală cehoaicei în acest game! Serveşte Simona!

3-1 - Game important cîştigat de Simona cu ceva emoţii. Pliskova s-a ţinut tare, însă în cele din urmă numărul 3 WTA şi-a adjudecat gameul. Halep se desprinde şi în setul secund

3-2 - Pliskova demonstrează că n-a renunţat la luptă şi îşi cîştigă serviciul la 0. Încă o dată cehoaica demonstrează că serviciul este principala sa armă

3-3 - Break Pliskova! Simona a avut mari probleme în acest game şi a comis şi prima dublă greşeală din acest set. Numărului 3 WTA nu i-a mai funcţionat atît de bine serviciul

4-3 - Simona a reuşit un nou break. Mingile lungi o incomodează foarte mult pe cehoaică. Pliskova nu poate ţine ritmul impus de Simona şi îşi cedează din nou serviciul

5-3 - Simona Halep joacă din ce în ce mai bine şi pare că Pliskova nu-i mai poate face faţă. Cehoaica serveşte pentru a rămîne în meci. Interesant este că la capătul acestui game Simona s-a îndreptat către fileu, crezînd că a cîştigat meciul

5-4 - Pliskova nu renunţă la luptă şi reuşeşte să îşi cîştige serviciul, însă Simona va servi pentru meci

6-4 - GAME, SET ŞI MECI! Simona Halep îşi cîştigă serviciul cu o ultimă minge fantastică.

Setul 1:

0-1 - Aşa cum a obişnuit în acest turneu, Pliskova serveşte foarte bine şi cîştigă primul game al meciului. Urmează Simona la serviciu

1-1 - Deşi a fost condusă cu 0-30, Simona a servit excelent şi a demonstrat că este într-o formă foarte bună de joc. Halep reuşeşte să îşi cîştige şi ea serviciul cîştigînd punctul decisiv cu un as, deşi a comis şi o dublă greşeală

2-1 - BREAK SIMONA! Halep joacă excelent pe serviciul adversarei, pe care o surprinde cu cîteva atacuri fulgerătoare şi reuşeşte primul break al meciului

2-2 - Pliskova nu se pierde şi face şi ea break alb. Simona dă primele semne de slăbiciune. Cele două greşeli neforţate, dar şi o dublă greşeală au costat-o pe sportiva noastră

2-3 - Jucătoarea din Cehia trece la conducere, fiind din nou ajutată de primul serviciu, care îi pune mari probleme Simonei

3-3 - Simona a servit excelent în acest game şi a surprins-o pe cehoaică cu două lovituri în diagonală. Urmează Pliskova la serviciu

4-3 - Două greşeli neforţate şi o dublă greşeală în dreptul Pliskovei îi aduc un nou break Simonei Halep. Românca se poate distanţa în primul set

5-3 - Simona Halep atacă excelent şi îşi cîştigă din nou serviciu. Procentaj excelent pentru numărul e WTA pe primul serviciu, 82%, mult peste adversara sa, care are doar 66%

5-4 - Pliskova serveşte şi ea excelent în acest game şi rămîne în joc. Simona va servi însă pentru set. Cehoaica a apelat la ajutorul antrenorului ei.

6-4 - EXCELENT! SET HALEP! Game alb pentru Simona, care a servit fără greşeală şi nu i-a dat nici o şansă adversarei.