Anul XX Nr. 6711
12.3° ConstanÈ›a Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

HC Dobrogea Sud a fost aproape de o calificare remarcabilă în EHF European League

Replica API 1 octombrie 2020 | 00:02 1708

HC Dobrogea Sud a fost învinsă greu de Sporting Lisabona, cu 22-21 (10-12), în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei masculine de handbal EHF European League.

HC Dobrogea Sud şi Sporting au terminat la egalitate în tur, la Constanţa, scor 27-27.

Constănţenii ai condus pe tabelă trei sferturi din meciul de la Lisabona, au ratat două aruncări de la 7 metri în momente importante ale partidei şi au irosit câteva atacuri importante în ultimul sfert de oră, care i-au costat calificarea.

În primele 20 de minute, cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, după care echipa de la malul Mării Negre s-a desprins şi a intrat la pauză cu 12-10. În debutul părţii secunde, HC Dobrogea Sud şi-a mărit avansul, la 14-10. Sporting a reuşit egalarea în mn. 45, 17-17, după trei goluri consecutive, iar în ultimele zece minute nu a mai fost condusă, reuşind să facă diferenţa.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat Vitali Komogorov 4 goluri, Zoran Nikolic 4, George Buricea 3, Gabriel Ilie 2, Ciprian Şandru 2, Ionuţ Nistor 2, Irakli Cikovani 1, Igor Radojevic 1, Fabio Rocha Chiuffa 2.

Golurile lusitanilor au fost reuÅŸite de Francisco Tavares 7, Frankis Carol Marzo 6, Nuno Silva Soares Roque 2, Darko Djukic 2, Carlos Ruesga Pasarin 1, Jens Schoengarth 1, Pedro Veitia Valdez 1, Salvador Salvador 1, Theo Jacques Clarac 1.

Au arbitrat germanii Fabian Baumgart ÅŸi Sascha Wild, iar delegat EHF a fost portughezul Jose Jorge, conform agerpres.ro.